AURA 01/2011
ZWIĘKSZYĆ UDZIAŁ GAZU W GOSPODARCE ENERGETYCZNEJ – Edward Garścia
Poprzedni artykuł zatytułowałem: „Z optymizmem w drugą dekadę XXI wieku”. Do takiego tytułu upoważniały mnie m.in. dwa wydarzenia. Pierwsze to podpisanie umowy z rosyjskim Gazpromem na dostawę gazu ziemnego, a drugie to zapowiedź wizyty w naszymkraju Dmitrija Miedwiediewa, prezydenta Federacji Rosyjskiej. Wizyta ta się odbyła i niezależnie od jej aspektów politycznych, którymi zajmują się politycy, dała nadzieję na ożywienie i normalizację współpracy gospodarczej, a więc i pewną dostawę gazu ziemnego. Pełny tekst tutaj.
JAKA PRZYSZŁOŚĆ ENERGETYKI DLA POLSKI ? – Wiesław CIECHANOWICZ
W strategicznym opracowaniu rządu „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe” nie ma mowy o ogniwach paliwowych i w ogóle o wodorze czy jego nośniku metanolu. Mówi się o energii jądrowej. Jednakże Polska nie ma złóż paliw jądrowych ani doświadczeniaw dziedzinie technologii jądrowych. Tymczasem największe kraje rozwinięte gospodarczo stawiają na „ekonomię wodoru i metanolu”.
SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ DEWIZĄ ELEKTROCIEPŁOWNI KRAKÓW – rozmowa z prezesem Marianem Augustynem
Należąca do koncernu Electricité de France Elektrownia Kraków jest jednym z największych w Polsce przedsiębiorstw produkujących ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu. Oferuje bardzo niskie ceny ciepła, a mimo to należy do najrentowniejszych firm w swojej branży. Przestrzega wszystkich norm emisji określonych unijnymi dyrektywami. Realizuje także program społeczny „Podzielmy się ciepłem”, polegający na opłacaniu w zimie rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę najuboższych mieszkańców Krakowa.
SŁOŃCE GRZEJE MOCNO NA TARYFY GWARANTOWANE W KANADZIE – Andrzej WESOŁOWSKI
Celem zainteresowania i większego wykorzystania energii słonecznej, kraje rozwinięte gospodarczo zaczęły wprowadzać system bodźców w postaci taryf gwarantowanych (Feed-in-Tariff). Jest to system wykorzystania energii odnawialnej, polegający na ustalonym poziomie zyskownych cen skupu energii, przy obowiązku skupu takiej energii od wytwórców. Obejmuje systemy ogniw fotowoltaicznych, ustawianych w mieście na dachach budynków, na podporach, a na terenach rolniczych bezpośrednio na gruncie. Ktokolwiek zacznie produkować energię pochodzącą z promieniowania słonecznego, będzie miał zapewnioną cenę skupu w określonym w umowie okresie.
OSTROŻNIE ZE SPALANIEM SŁOMY – Teofi l Mazur
SZCZYT KLIMATYCZNY ONZ W MEKSYKAŃSKIM CANCUN– (eko)
LISTY DO REDAKCJI ● RZĄD PLANUJE BUDOWĘ ELEKTROWNI JĄDROWYCH
ZABYTKOM NA ODSIECZ – Stanisław ABRAMCZYK
BESKID NISKI, WYSOWA-ZDRÓJ – Bronisław JANIEC
EKONOMIA ŚRODOWISKA ● EKOFUNDUSZ I INNE POLSKIE FUNDUSZE EKOLOGICZNE – Tomasz Żylic
RASY RODZIME JAKO ELEMENT EKOROZWOJU ROLNICTWA – Janusz Ryszard MROCZEK
POŁUDNIOWA KIELECCZYZNA ATRAKCYJNA FLORYSTYCZNIE – Kamila MUSIAŁ
NOWA USTAWA O INSPEKCJI OCHRONY ŚRODOWISKA – rozmowa z Andrzejem Janusiewiczem
W listopadzie ub.r. została znowelizowana ustawa z roku 1991 o Inspekcji Ochrony Środowiska. Oprócz dotychczasowych zadań obejmuje ona nadzór nad gospodarowaniem odpadami w kraju i ich eksportem, importem i tranzytem przez Polskę. Dotyczy to pojazdów wycofanych z eksploatacji, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Powstanie też krajowe laboratorium referencyjne i wzorcujące oraz system informatyczny EKOINFONET.
RUSZYŁA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW PŁASZÓW II W KRAKOWIE – Grażyna Sośnicka
GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA W KRAKOWIE – Michał Kozdronkiewicz
FINANSOWANIE INWESTYCJI ŚRODOWISKOWYCH – Jerzy Szilder
XIV EDYCJA STYPENDIÓW DBU – (jzv)
WISŁA W XXI WIEKU – Jolanta Zientek-Varga
NIEZWYKŁA MOC OLEJU ARGANOWEGO – Barbara Włudyka
W pustynnej południowo–zachodniej części Maroka rośnie argania żelazna (Argania spinosa). Jest endemitem zupełnym, nie występuje poza tym nigdzie na świecie, wpisanym na listę rezerwatów biosfery UNESCO. W owocach drzewa arganowego oprócz mlecznego miąższu znajdują się orzechy, zawierające tłuste nasiona, z których wytłacza się olej. Z jednego drzewa uzyskuje się około 7 kg owoców, a do wytłoczenia litra oleju potrzeba 30 kg. Z tego powodu olej arganowy ma wysoką cenę i do niedawna dostępny był tylko w Maroku. Ma dużą wartość odżywczą, chroni przed licznymi chorobami, a ostatnio stosowany jest z powodzeniem w kosmetyce.
TAJEMNICE ZDROWIA ● ANTYBIOTYK STAROŻYTNYCH – Krystyna Bonenberg
PARAGRAF I ŚRODOWISKO ● KARMIENIE GOŁĘBI W MIEŚCIE – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – listopad – grudzień 2010 – (eko)
RECENZJE ● LEKSYKON OPŁAT ZA KORZYSTANIE
ZE ŚRODOWISKA ● MAŁE ABC OCHRONY KLIMATU – Kinga Bonenberg
KRZYŻÓWKA