AURA 01/2012
OPOLE WYBRAŁO GORSZE ROZWIĄZANIE – Edward Garścia
W polityce energetycznej dążenie do zwiększenia efektywności należy do najważniejszych zadań. Temu tematowi poświęcona była konferencja zorganizowana 30 listopada ub. r. w Warszawie przez Naczelną Organizacje Techniczną. Mówiono o możliwościach o zrealizowanych projektach i planowanych zamierzeniach. Podkreślano, że największe efekty można uzyskać w końcowym etapie procesu energetycznego, tzn. przy korzystaniu z energii. Dochodzą one do 80%, a w produkcji i przesyłaniu energii wynoszą po 10%. Pełny tekst tutaj.
GOSPODAROWANIE, BOGACTWO I KAPITAŁ W KONCEPCJI ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO – Bazyli Poskrobko
Idea zrównoważonego rozwoju znalazła odzwierciedlenie w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych. W naukach ekonomicznych podjęto próbę uzupełnienia neoklasycznego modelu funkcjonowania gospodarki o aspekty przyrodnicze oraz zaproponowano działania na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu. Wejście na drogę zrównoważonego rozwoju wymaga głębszych zmian w teorii ekonomii.
OCHRONA KORYTARZY EKOLOGICZNYCH W PLANOWANIU PRZESTRZENNYM – Krzysztof Gruszecki
W planowaniu przestrzennym jednym z ważniejszych aspektów jest ochrona środowiska, w której na plan pierwszy wysuwa się konieczność ochrony równowagi przyrodniczej i ochrony krajobrazu. Mieszczą się tu także korytarze ekologiczne, czyli obszar umożliwiający migracje zwierząt, roślin i grzybów. Autor omawia sytuację korytarzy ekologicznych w aspekcie prawnym.
CUKRZYCA – CHOROBA CYWILIZACYJNA. NAJWAŻNIEJSZA JEST PROFILAKTYKA – z prof. Jackiem Sieradzkim rozmawia Elżbieta Koniuszy
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała dla zdobycia środków na zakup urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet w ciąży z cukrzycą. W 2006 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało cukrzycę za najpoważniejszą epidemiczną niezakaźną chorobę cywilizacji. Jej występowanie lawinowo wzrasta. Przyczynia się do tego niewłaściwy sposób odżywiania. W przeciwieństwie do zachorowań spowodowanych wirusami, szkodzi organizmowi podstępnie, powodując nieodwracalne zmiany w organizmie. Można jej jednak skutecznie zapobiegać, prowadząc właściwy tryb życia. Najważniejsza jest profilaktyka.
WYKORZYSTANIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII W AUSTRII – Gustaw Michna, Zdzisław Majętny
PIĘĆ FILARÓW PROGRAMU NAPRAWCZEGO GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI – Zdzisław Smolak
Z ORZECZNICTWA EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI • EUROPEJSKI TRYBUNAŁ SPRAWIEDLIWOŚCI – Adam Habuda
POLEKO 2011 – Paweł Jabłoński
KAPŁANI NAUKI I TERRORYŚCI – Jan Rogóż
Rozwój nauk przyrodniczych i medycznych był możliwy dzięki badaniom i eksperymentom na organizmach żywych. Jednak we wszystkich tych eksperymentach zwierzęta traktowano jak obiekty, nie zwracając uwagi na ich ból i cierpienie. W XIX wieku zaczęły powstawać stowarzyszenia działające na rzecz praw zwierząt. Występowano zwłaszcza przeciw eksperymentom, których rezultat był wiadomy. Z czasem w obronie praw zwierząt zaczęli występować i fanatycy, stosujący terror także wobec myśliwych, hodowców i dostawców zwierząt laboratoryjnych.
PRZECIW OKRUCIEŃSTWU WOBEC ZWIERZĄT – Stanisław Abramczyk
Walka z bykiem, czyli hiszpańska corrida, jest widowiskiem masowym także w Portugalii, Meksyku, Brazylii i południowej Francji. Przebiega według ustalonych od wieków zasad i kończy się śmiercią zwierzęcia. Ta nacechowana okrucieństwem rozrywka spotyka się od dawna ze sprzeciwem obrońców praw zwierząt i została wykluczona wyrokiem Międzynarodowego Trybunału Praw Zwierząt w Genewie. Autor cytuje wyrok Trybunału, który uznał winnymi prezydentów i premierów Francji, Hiszpanii i Portugalii.
RADA PROGRAMOWA AURY 2011
EKONOMIA ŚRODOWISKA • POTĘGA ORGANIZACJI EKOLOGICZNYCH – Tomasz Żylicz
REZULTATY SZCZYTU W DURBANIE NIE UCHRONIĄ PRZED KLIMATYCZNĄ KATASTROFĄ
CO NOWEGO W INSTALACJACH? – Zbigniew Szpil
POSZUKIWANIE GATUNKÓW – Mirosław Twardowski
O POCZĄTKACH REFA – Zbigniew Świerczek OFM Conv.
TAJEMNICE ZDROWIA • CUKRZYCA – Krystyna Bonenberg
NIE DAJ SIĘ ZIMIE – Barbara Włudyka
WIĘCEJ OBSZARÓW CHRONIONYCH W EUROPIE PARAGRAF I ŚRODOWISKO • PRZENOSZENIE PŁAZÓW CHRONIONYCH – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – listopad – grudzień 2011 – (eko)
RECENZJE • METALE CIĘŻKIE W ŚRODOWISKU WODNYM• STRAŻNICY NATURY 2000 – Kinga Bonenberg
KRZYŻÓWKA