AURA 05/2012
NASILIĆ PRACE I NEGOCJOWAĆ, A NIE WETOWAĆ – Edward Garścia
Zgłoszenie weta przez polskiego Ministra Środowiska do projektu UE zakładającego ograniczenie emisji gazów cieplarnianych według tzw. mapy drogowej: w 2020 roku o 30%, do 2030 roku o 40%, do 2040 o 60% i w końcu do 2050 o 80% – nie było zaskoczeniem. Takie stanowisko Polski znane już było w ubiegłym roku, o czym pisałem w sierpniowym numerze AURY („Polska protestuje” AURA 8/2011). Pełny tekst tutaj.
GLOBALNE TENDENCJE – Anna Marzec
Artykuł jest przeglądem problemów, które czekają ludzkość na początku nowego stulecia. Wzrost zaludnienia cechować będzie starzenie się społeczeństw, różnice terytorialne w szybkości wzrostu demograficznego i migracje. Coraz większe zanieczyszczenie środowiska to przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza i wzrost produkcji chemikaliów. Urbanizacja pogorszy warunki życia w aglomeracjach. Zmiany w środowisku naturalnym to utrata bioróżnorodności i zużycie surowców naturalnych.
AMERYKAŃSKIE I EUROPEJSKIE DZIAŁANIA DLA OGRANICZENIA ZUŻYCIA ENERGII W BUDOWNICTWIE – Jerzy Kubiszewski
Równoważenie rozwoju budownictwa i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych realizowane jest w różny sposób w USA i UE. W Stanach wprowadzono opłatę za tonę emisji CO2 i liczenie efektywności kosztów w pełnym cyklu życia projektu budowlanego oraz finansowanie z budżetu federalnego prac naukowo–badawczych nad ograniczeniem zużycia energii w całym sektorze budowlanym. W Unii ustalono administracyjnie limity emisji i opłaty za tonę emisji CO2 oraz nałożono na inwestorów obowiązek opracowania oceny energetycznej każdego obiektu budowlanego. Autor przedstawia organizację i kierunki prac naukowo-badawczych.
FENOLOGIA I FENOLOGICZNE PORY ROKU – Czesława Trąba, Paweł Wolański, Krzysztof Rogut
Zmiany w przyrodzie pod wpływem pór roku zwracały uwagę już w starożytności. Z czasem systematyczne obserwacje zmian w przyrodzie, w zależności od czynników klimatycznych, nabrały wielkiego znaczenia w gospodarce, przede wszystkim w rolnictwie, gdyż prace agrotechniczne powinny przebiegać zgodnie z rytmem fenologicznych pór roku.
GWIAŹDZISTY HIGROMETR – Jacek Piętka
BIOMASA: NIE – DLA WSPÓŁSPALANIA W ELEKTROWNIACH – Arkadiusz Figórski
W kwietniu br. odbyła się w Berlinie konferencja poświęcona unijnemu projektowi Fostering the Sustainable Usage of Renowable Energy Sources in Central Europe – Putting Biomass into Action. Miała charakter przełomowy, jeśli chodzi o stanowisko ekspertów w energetycznym wykorzystaniu biomasy. Motywem przewodnim była sceptyczna ocena wykorzystywania biomasy do produkcji energii elektrycznej. Stanowisko to podzielali wszyscy uczestnicy konferencji, szczególnie przedstawiciele Czech i Polski. Przedstawili oni alternatywną koncepcję lokalnego wykorzystania biomasy dla celów grzewczych, przede wszystkim na wsi.
OCHRONA WÓD I GOSPODARKA ŚCIEKOWA W JEDNOSTKACH OSADNICZYCH PONIŻEJ 2000 RLM (2) – Piotr Koszelnik, Adam Masłoń
EKONOMIA ŚRODOWISKA • REGUŁA HOTELLINGA – Tomasz Żylicz
PATRZĄC W PRZYSZŁOŚĆ, KORZYSTAJMY NAWET Z „NAWIEDZONYCH” EKOLOGÓW (2) – Ludwik Tomiałojć
ENERGETYKA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU – Marta Stachowiak
Z ORZECZNICTWA ETS • WYROK TRYBUNAŁU Z 15 MARCA 2012 R. W SPRAWIE ZAPOBIEGANIA POWAŻNYM SZKODOM W GOSPODARSTWACH ROLNYCH, LEŚNYCH LUB RYBACKICH, C – 46/11 – Adam Habuda
DOFINANSOWANIE TERMOMODERNIZACJI BUDYNKÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ – (paw)
CZY MATKA NATURA JEST DOBRĄ, CZY ZŁĄ MATKĄ? – Mirosław Twardowski
MIKOŁAJ KOPERNIK – 500 LAT WIEDZY EKSPERYMENTALNEJ – Roman Marks
LISTY DO REDAKCJI • O AURZE NA JUBILEUSZ – Andrzej Stróżecki
MINERALNY WSZECHŚWIAT WULKANÓW – Barbara Włudyka
TAJEMNICE ZDROWIA • JADOWITE… – Krystyna Bonenberg
W nadchodzącym lecie, przebywając na łonie natury, narażeni jesteśmy na wiele niebezpieczeństw, m.in. na ukąszenie jadowitych zwierząt. Autorka informuje, jak należy postępować po ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą i kleszcza, użądlenie przez osy, pszczoły czy szerszenie i poparzenie przez chełbię modrą.
PARAGRAF I ŚRODOWISKO • DOFINANSOWYWANIE DZIAŁALNOŚCI RATOWNICZEJ – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – marzec – kwiecień 2012 – (eko)
RECENZJE • ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU NA UNIWERSYTECIE ROLNICZYM W KRAKOWIE • HORTULUS. OGRODY MARZEŃ. MARZENIE SPEŁNIONE – Kinga Bonenberg
KRZYŻÓWKA