AURA 09/2012
JAK TO ROBIĄ INNI, ŻE SIĘ IM OPŁACA – Edward Garścia
Kilkanaście lat temu pisałem, jak Austriacy traktują zalecenia Białej Księgi Unii Europejskiej, dotyczące energii przyszłości (Energy for the Future), która przewidywała podniesienie do 2010 r. udziału energii odnawialnej z 6% do 12%. Austria już wówczas mogła się pochwalić wspaniałymi rezultatami, bo udział ten wynosił 20%. Ale nie poprzestała na tym, zapowiadając, że chce wyeliminować z gospodarstw domowych gaz ziemny i ropę naftową. Czytaj całość ….
GATUNKI OBCE, INWAZJE W FAUNIE POLSKI – Zbigniew Głowaciński
Wśród przemian przyrodniczych problemem jest zawlekanie i świadome sprowadzanie gatunków z jednych stref biogeograficznych na zupełnie inne tereny. Pojawianie się w nowym obszarze nowych gatunków prowadzi do homogenizacji świata zwierząt i roślin i do zaburzeń we względnie zrównoważonych ekosystemach i populacjach. Problemy związane z introdukcją (m.in. przywlekanie z nowymi gatunkami patogennych pasożytów) autor omawia na przykładzie polskiej fauny.
TEGOROCZNY SZCZYT ZIEMI RIO+20 – Marcin Korolec
MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ WODNY SINGAPUR 2012 – Marek Jerzy Gromiec
Tematem V Międzynarodowego Tygodnia Wody (1–5 lipca) były „Rozwiązania wodne dla zrównoważonych miast”. Impreza nabiera coraz większego międzynarodowego znaczenia, łączy bowiem globalne problemy wodne wszystkich kontynentów. Obecnie w miastach mieszka ponad połowa ludności świata i występuje wyraźne przyspieszenie urbanizacji. Wywiera to duży wpływ na stan zasobów wodnych. Dlatego konieczna jest intensyfikacja poszukiwania zrównoważonych rozwiązań w gospodarce wodnej, szczególnie w zaopatrzeniu w wodę zdrową i dostępną pod względem cenowym.
W TROSCE O DOBRY STAN WÓD – WYNIKI KONSULTACJI SPOŁECZNYCH
ENERGETYKA JĄDROWA PO FUKUSHIMIE
Instytut na rzecz Ekorozwoju z pomocą Fundacji im. Heinricha Bőlla zorganizował spotkanie na temat energetyki jądrowej „Francja, Niemcy, Japonia po Fukushimie”. Urban Rid z niemieckiego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów przedstawił niemiecki punkt widzenia na ten temat. Rezygnacja RFN z energetyki jądrowej „nie jest podyktowana tylko tym, że jesteśmy jej przeciwni czy że mocno opowiadamy się za ochroną środowiska. W tej materii decydują także kwestie ekonomiczne. Źródła odnawialne pozwalają nam na znaczne ograniczenie importu, a to jest kluczowe.”
ZIELONE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W UNII EUROPEJSKIEJ I W POLSCE – Paulina Szyja
Według definicji Komisji Europejskiej, zielone zamówienia publiczne to „proces, w którym władze publiczne starają się uzyskać towary, usługi i prace o ograniczonym oddziaływaniu na środowisko naturalne w całym cyklu ich trwania, w stosunku do towarów, usług i prac o tych samych funkcjach podstawowych, które w innym przypadku byłyby pobierane”. Ma się to przyczynić do zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Autorka omawia sytuację w tej dziedzinie i Polsce i w Unii Europejskiej.
750 – LECIE KŁAJA – Mieczysław Garścia
TRANSGRANICZNE PRZEMIESZCZANIE ODPADÓW – NADZÓR I KONTROLA INSPEKCJI OCHRONY ŚRODOWISKA
CZY GIOŚ PANUJE NAD TRANSGRANICZNYM PRZEMIESZCZANIEM ODPADÓW? – rozmowa z Andrzejem Jagusiewiczem
Środki przekazu społecznego nagłośniły sprawę przywozu odpadów niebezpiecznych z Ukrainy do recyklingu w Polsce, wskazując na niedotrzymanie warunków bezpiecznego transportu. Przypadek ten został potraktowany przez IOŚ bardzo wnikliwie. Główny inspektor przypomina akty prawne, procedury i wytyczne, na podstawie których GIOŚ w pełni panuje nad transgranicznym przemieszczaniem odpadów. Czyni to w porozumieniu z Policją Państwową, Strażą Graniczną, Służbą Celną, Inspekcją Transportu Drogowego i Urzędem Transportu Kolejowego. Prowadzi kontrolę zakładów recyklingu, miejsce, sposób i warunki magazynowania odpadów.
WODA W BUGU BĘDZIE CZYSTSZA – Wg informacji NFOŚiGW
NAUKA UZDROWI UZDROWISKA?
EKONOMIA ŚRODOWISKA • MODEL GORDONA-SCHAEFERA – Tomasz Żylicz
Z ORZECZNICTWA ETS • WYROK TRYBUNAŁU Z 21 CZERWCA 2012 R. W SPRAWIE STRATEGICZNEJ OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO, C – 177/11 – Adam Habuda
ROZLEWISKA ŚRODKOWEGO JUKONU – Sebastian R. Bielak
KONKURS O NAGRODĘ TECHNICUS
OPAKOWANIE WSPÓŁTWORZY KOSMETYK – Barbara Włudyka
TAJEMNICE ZDROWIA • LEKI A ŻYWNOŚĆ – Krystyna Bonenberg
PARAGRAF I ŚRODOWISKO • UZGODNIENIE USTANOWIENIA UŻYTKU EKOLOGICZNEGO – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – lipiec – sierpień 2012 – (eko)
RECENZJE • USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY. KOMENTARZ • RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNA W WIELU ODSŁONACH – Krystyna Bonenberg
KRZYŻÓWKA