AURA 12/2010
Z OPTYMIZMEM W DRUGĄ DEKADĘ XXI WIEKU – Edward Garścia
Koniec roku, święta, a także koniec pierwszej dekady XXI wieku to czas rozmyślań, postrzegania postępu i… narzekania. Lubimy narzekać, widzimy bogatszych od nas i wydaje się nam, że mogłoby być znacznie lepiej. Nie analizujemy warunków, w jakich przyszło nam żyć. Pełny tekst tutaj.
ZIELONY AKCENT POLSKIEJ PREZYDENCJI W UNII EUROPEJSKIEJ. Rozmowa z prof. Andrzejem Kraszewskim, ministrem środowiska
Ministerstwo Środowiska przygotowało przyjęty przez Radę Ministrów projekt reformy gospodarki odpadami komunalnymi. Chodzi o objęcie wszystkich mieszkańców kraju systemem zbierania odpadów i zwiększenie recyklingu. Opracowywana reforma gospodarki wodnej ma stworzyć spójny system zarządzania, by osiągnąć i utrzymać dobry stan wód pod względem biologicznym, chemicznym i fizycznym. Od lipca przyszłego roku Polska będzie przewodniczyć Radzie Unii Europejskiej. Działalność Ministerstwa Środowiska związana z prezydencją koncentrować się będzie na trzech tematach: zmiana klimatu, różnorodność biologiczna i ochrona przyrody oraz wyznaczenie kierunku polityki środowiskowej i instrumentów jej realizacji.
ZNACZENIE ARCHIWALNYCH MAP GÓRNICZYCH DLA ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO I OCHRONY ŚRODOWISKA – Jadwiga Maciaszek
System Informacji o Kartografi i Górniczej (MICARIS) to największy katalog archiwalnych map i pól górniczych w Polsce, w którym scalono olbrzymią ilość informacji na temat dawnej eksploatacji górniczej na ziemiach polskich. Ułatwia określenie terenów pogórniczych po historycznym kopalnictwie, sporządzanie map niezidentyfi kowanych do tej pory dawnych szybów i innych obiektów górniczych. Przyczynia się do lepszego poznania zagrożeń wypływających z dawnej działalności górniczej.
KWESTIE TERMINOLOGICZNE W EWOLUCJI EKONOMIKI OCHRONY ŚRODOWISKA – Kazimierz Górka
Z powstaniem nowej dyscypliny naukowej łączy się pojawienie nowej terminologii, która kształtuje się stopniowo. To z kolei wzbudza wątpliwości i kontrowersje. Artykuł stanowi przegląd ważniejszych pojęć i terminów związanych w ekonomiką i polityką gospodarczą w ochronie środowiska oraz krytyczną ocenę postępu w tej dziedzinie.
EKONOMIA ŚRODOWISKA ● POLSKI EKOFUNDUSZ – Tomasz Żylicz
STANOWISKO PROŚ W SPRAWIE ZARZĄDZANIA GOSPODARKĄ WODNĄ – (eg)
OCHRONA WÓD I PRZYRODY – Ireneusz Mirowski, Maciej Nowicki
ZAKŁAD DEMONTAŻU ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH, URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH I ELEKTROTECHNICZNYCH W KRAKOWIE. Rozmowa z Krystyną Flak, zastępcą dyrektora ds. ospodarki odpadami w MPO w Krakowie
W czerwcu br. oddano do użytku zakład utylizujący odpady nietypowe. Mieści linie do ręcznego demontażu urządzeń elektrycznych i elektrotechnicznych, mechanicznego rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych (meble, drewno itp.) i opon samochodowych.
SYSTEM GOSPODARKI ZUŻYTYM SPRZĘTEM ELEKTRYCZNYM I ELEKTRONICZNYM W POLSCE
PLAN OCHRONY PRZEMYSKIEJ TWIERDZY – Karol Chajdy
Na ok. 300 kilometrów kwadratowych została w drugiej połowie XIX w. wybudowana trzecia co do wielkości w Europie twierdza Przemyśl. Teraz jest to pomnik XIX-wiecznej myśli technicznej, a także dramatyczny pomnik historii. Rosjanie w czasie pierwszej wojny światowej oblegali ją bezskutecznie w 1914 roku, w marcu 1915 – zdobyli po 5-miesięcznym oblężeniu, ale już w czerwcu została odbita przez armię austro-wegierską. Artykuł jest omówieniem planów zachowania, odbudowy, adaptacji i utrzymania twierdzy.
WIZYTA KONSULA GENERALNEGO RFN W REDAKCJI AURY – (eko)
ŚWIAT JAKO SANKTUARIUM. KOSMOCENTRYCZNA FILOZOFIA HENRYKA SKOLIMOWSKIEGO – Tadeusz Borys, Adam Płachciak
WINOTERAPIA – KOSMETYCZNE BACHANALIA – Barbara Włudyka
TAJEMNICE ZDROWIA ● SEZON MIODOBRANIA MINĄŁ… – Krystyna Bonenberg
ZDROWOTNE KORZYŚCI DIETY WEGETARIAŃSKIEJ – Rafał Chojnowski
PARAGRAF I ŚRODOWISKO ● USUWANIE DRZEW PRZYDROŻNYCH – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – październik – listopad 2010 – (eko)
RECENZJE ● ZBIORNIKI WODNE W WYROBISKACH POSIARKOWYCH ● OBSZARY NATURA 2000 W MAŁOPOLSCE – Kinga Bonenberg
KRZYŻÓWKA