AURA 10 – Artykuł wstępny
Działania UE w celu ograniczenia marnowania żywności
W unijnym projekcie FUSIONS (Food Use for Social Innovation by Optimising Waste Prevention Strategies) wykazano, że w UE marnuje się rocznie ok. 88 mln ton żywności
(w Polsce ok. 9 mln ton). Oznacza to, że statystyczny Europejczyk wyrzuca ok. 173 kg żywności rocznie. Fragmenty raportu zamieszczono na firmowanej przez Biuro Analiz PE stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl, dotyczącej wpływu UE na nasze codzienne życie.
Z raportu wynika, że gospodarstwa domowe i przetwórstwo łącznie produkują 72% odpadów spożywczych. Aby pomóc państwom członkowskim radzić sobie z tym problemem, utworzono Unijną Platformę ds. Strat i Marnotrawienia Żywności. KE zapowiedziała, że będzie wyjaśniać przepisy w celu ułatwiania darowizny żywności bądź wykorzystywania wycofanych z obrotu środków spożywczych w paszach.
KE chce też poprawić oznaczenia dat ważności – chodzi głównie o oznaczenie „najlepiej spożyć przed”, które konsumenci interpretują błędnie i często wyrzucają produkty nadające się do spożycia. Na stronie internetowej zamieściła wykaz dobrych praktyk, które pozwalają ograniczyć marnowanie żywności. Są tu przykłady programów redystrybucji żywności w unijnych krajach. Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował sprawozdanie w sprawie zwalczania marnotrawienia żywności. W nowej dyrektywie ramowej w sprawie odpadów KE ustanowiła też wspólną metodologię pomiaru marnotrawienia żywności.
Państwa UE gromadzą dane dotyczące odpadów żywnościowych od 2020 r., ale do połowy 2022 r. mają złożyć sprawozdania na temat krajowych poziomów tych odpadów. Jednocześnie wezwano je do znacznego ograniczenia marnotrawienia żywności
– o 30% do 2025 r., a do 2030 r. – o 50%.
Marnowanie żywności ma zgubny wpływ na klimat, przyczyniając się do globalnej emisji gazów cieplarnianych. Zmarnowana żywność to m.in. zmarnowana woda, energia, pola uprawne, nawozy, paliwo potrzebne do transportu, a także praca ludzi. Im bardziej żywność ta jest uprzednio przetworzona, tym większy jest jej wpływ na środowisko.
Elżbieta Koniuszy