AURA 12/2009 – artykuł wstępny
ŚWIĄTECZNE ROZMYŚLANIA – Edward Garścia
Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas nie tylko składania życzeń, ucztowania, ale i pora refleksji nad zmianami, jakie zachodzą w naszym kraju i na świecie. W grudniu 2001 roku pisałem, że rozwiązania idą w dobrym kierunku i wszystko ułoży się według pomyślnych scenariuszy. Rozsypał się bowiem blok państw socjalistycznych, upadł mur berliński, zakończyła się zimna wojna i szaleńczy wyścig zbrojeń. Ameryka, państwo w pełni demokratyczne, wyrasta na wyraźnego hegemona, można powiedzieć, żandarma świata, pod którego parasol ochronny (NATO) zostaliśmy przecież przyjęci.
WYSTĘPOWANIE I MONITORING KSENOESTROGENÓW W WODACH POWIERZCHNIOWYCH I DO PICIA – Mariusz Dudziak
Najliczniejszą grupą substancji aktywnych endokrynnie w stosunku do organizmów żywych są ksenoestrogeny, trafiające do wód w wyniku działalności człowieka. W artykule przedstawiono występowanie w wodzie oktylofenolu, nonylofenolu i bisfenolu. Przedstawiono ich właściwości fizyko-chemiczne, poziomy stężeń oraz przemiany w wodzie.
EKSTREMOFILE – CZYLI ŻYCIE NA KRAWĘDZI – Maria J. Chmiel
Czy można żyć w każdym środowisku? Tak – pod warunkiem jednak, że się jest mikrobem. Takie drobnoustroje, które żyją w warunkach skrajnych, zabójczych dla innych organizmów – to ekstremofile. W tekście mowa o psychrofilach, termofilach, alkalifilach, acydofilach, halofilach, barofilach, mikrobach odpornych na promieniowanie i o poliekstremofilach.
RUROCIĄG NORD STREAM – rozmowa AURY z inspektorem ochrony środowiska Andrzejem Jagusiewiczem
Projekt budowy gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku od początku napotykał na zdecydowany sprzeciw krajów nadbałtyckich. Jednak po pozytywnych opiniach najpierw rządu Danii, a teraz Finlandii i Szwecji jego budowa jest, być może, przesądzona. Przeszkodzić temu mogłoby tylko ścisłe realizowanie przyjętej 20 października br. przez Radę Europejską Strategii dla regionu Morza Bałtyckiego.
SELEKTYWNE ZBIERANIE ODPADÓW KOMUNALNYCH JAKO PRZEDMIOT STOSUNKÓW UMOWNYCH – Roman Gąszczyk
Rozpoczynają się prace nad przygotowaniem nowej ustawy o odpadach, implementującej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z listopada 2008 r. w sprawie odpadów. Autor wskazuje na rozwiązania, które mogłyby poprawić efektywność „segregacji u źródła”.
PROMIENIOWANIE I HAŁAS JAKO ZANIECZYSZCZENIA ŚRODOWISKA W ŚWIETLE STATYSTYKI – Kazimierz Górka
Poziom promieniowania naturalnego mieści się w wartościach progowych. Promieniowanie sztuczne, pochodzące z urządzeń radiacyjnych czy z izotopów promieniotwórczych, stosowanych w gospodarce, m.in. w artykułach żywnościowych, rośnie. Hałas przemysłowy, a zwłaszcza drogowy, przekracza dopuszczalny poziom.
GOSPODAROWANIE W BIOSFERZE – Wiesław Ciechanowicz
ZJAWISKA METEOROLOGICZNE – DYNAMIKA REGULARNA, CHAOS CZY SZUM? – Jakub Grata
REKULTYWACJA W POLSKIM GÓRNICTWIE ODKRYWKOWYM (2) – Zbigniew Kasztelewicz, Szymon Sypniowski
AMBASADOROWIE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU – (eko)
ŹRÓDŁA POWAŻNYCH AWARII PRZEMYSŁOWYCH W POLSCE – IOŚ
EKONOMIA ŚRODOWISKA DOBRO ZWANE PUBLICZNYM – Tomasz Żylicz
PRACE Z KONKURSU IM. PROFESORA WIKTORA ZINA • SOKOŁOWSKO – Martyna Wabich
TAJEMNICE ZDROWIA IMPERATYW PRZETRWANIA – INTELEKTUALNY I EMOCJONALNY – Krystyna Bonenberg
PARAGRAF I ŚRODOWISKO ZEZWOLENIE NA USUWANIE DRZEW – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – październik – listopad – (eko)
RECENZJE • DRZEWA ŚWIATA • ZAGOSPODAROWANIE WÓD OPADOWYCH – (kb)
KRZYŻÓWKA