AURA 4/2018 – Artykuł wstępny

Szanowni Państwo,

drodzy czytelnicy AURY

Pewien rezolutny, prawie czteroletni obywatel, wróciwszy z przedszkola, oświadczył: kwiecień plecień, bo przeplecień, trochę zimy, trochę lata. I po zastanowieniu, dodał zmartwiony: – ale to się nie rymuje… Za to bezcenny był jego zachwyt kwitnącymi krokusami, przebiśniegami i żonkilami w doniczkach. To z prywatnego podwórka.

Kwiecień kiedyś był miesiącem zamykającym przedwiośnie. W lasach pojawiały się zawilce, fiołki, kwitła miodunka i wawrzynek wilcze łyko. Kaczeńce spływały żółtymi potokami. Kwitnąca na miedzach tarnina i czeremcha, oszałamiająca magnolia w ogrodach, były zapowiedzią cieplejszych dni i pełnej, prawdziwej wiosny. Dlaczego mówię, że to wszystko było? Przecież przyroda dalej sobie doskonale radzi, tylko że przepadły nam gdzieś pory roku. Ileż to razy zaraz po zimie nastawało lato z lipcowymi temperaturami? Człowiek namieszał, to człowiek ma – powie ktoś. I ma rację.

Na przykład bociany przystosowały się do zmian i coraz częściej żerują na wysypiskach śmieci. Na Półwyspie Iberyjskim – uwaga – zimuje! ponad 10 tysięcy bocianów. Piszemy o tym w artykule „Bociany na wysypiskach śmieci”.  Piszemy również o biedronkach – polecam, bardzo ciekawy artykuł.

W rubryce Przemyśleć przyrodę na nowo – autor niepokoi się o przetrwanie białuchy, wieloryba z rodziny waleni, któremu zagraża zmiana klimatu.

Promujemy nową książkę Wojciecha Radeckiego i Darii Daneckiej ze znowelizowanym komentarzem do Ustawy o ochronie przyrody.

Proszę również zwrócić uwagę na omówienie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie jakości powietrza w Polsce.

W kwietniu tradycyjnie obchodzony jest na świecie Dzień Ziemi. Nasz felietonista pisze: Wejrzyjmy we własne sumienia. Czego w nich więcej? Solidarności z naturą czy egoizmu?

Drodzy Państwo – wiosna to pora rosnącej ochoty do życia. Fruwają motyle, słychać już pszczoły i trzmiele. Dzień jest dłuższy o prawie dwie godziny.

Korzystajmy z wiosny i bądźmy pozytywnie nastawieni. Szczególnie do siebie nawzajem.

Regina Cyganik