AURA 5/2010

PORZĄDKOWANIE GOSPODARKI ODPADAMI cd. – Edward Garścia

W poprzednim miesiącu pisałem o podjęciu zdecydowanych działań przez ministra środowiska prof. Andrzeja Kraszewskiego na rzecz uporządkowania gospodarki odpadami w naszym kraju.

Sprawa niezmiernie ważna, opóźniona co najmniej kilkanaście lat w stosunku do krajów zachodnich, przynosząca nam wstyd i groźbę kar ze strony władz Unii Europejskiej.

Całość artykułu przeczytasz tutaj.

HYDROGEOLOGIA zachodnich Karpat (2) – Józef Chowaniec

W drugim artykule na temat hydrologii zachodnich Karpat autor omawia poziomy wodonośne w skałach krystalicznych, mezozoicznych i eocenu węglanowego w Karpatach wewnętrznych, poziomy wodonośne pienińskiego pasa skałkowego, hydrochemię i jakość zwykłych wód podziemnych, a także ich zagrożenia i sposoby ochrony.

Globalne działania na rzec z ochrony środowiska – Anna Hrabal

Gospodarowanie środowiskiem jest taką dziedziną organizacji prac, która nie podlega i nie może podlegać ograniczeniom, wynikającym z podziałów politycznych i administracyjnych. Środowisko naturalne tworzy bowiem ściśle zintegrowany system,w którym naruszenie jednego ogniwa powoduje często najmniej spodziewane następstwa w postaci zmian w skali globalnej.W tworzeniu zintegrowanego globalnego systemu działań na rzecz ochrony środowiska wielkie znaczenie miał raport Rady do spraw Stanu Środowiska USA, opublikowany w sierpniu 1970 roku. Stanowił podstawę do opracowania zasad jego ochrony.

Akcenty ekologic zne na olimpiadzie w Vancouver – Andrzej Wesołowski

Po raz pierwszy w historii Igrzysk Olimpijskich medale dla zwycięzców zostały zrobione z dodatkiem metali szlachetnych i miedzi,pochodzących z recyklingu. Metale te uzyskano ze zużytego sprzętu elektronicznego o łącznej wadze około 7 ton. Zawartość w medalach metali pochodzących z recyklingu nie miała praktycznie większego wpływu w ich produkcji ani nie była uzasadniona ekonomicznie z punktu widzenia oszczędności. Zwraca uwagę społeczeństwa na ważny problem – zagospodarowanie trudnych w utylizacji odpadów elektronicznych. Do przewozu uczestników olimpijskich zawodów narciarskich w Whistler Mountain władze Kolumbii Brytyjskiej skierowały również nowe autobusy zasilane ogniwem paliwowym na wodór.

Jedz ryby nie tylko od święta – Władysław Migdał, Joanna Tkaczewska, Piotr Kulawik, Łukasz Migdał, Arkadiusz Osiecki, Karolina Latos, Maciej Przybyłko

Dlaczego? Mięso ryb charakteryzuje się wartościowym białkiem.Nie ustępuje ono jakością białku wołowiny, wieprzowiny czy drobiu. Charakteryzuje się najlepszą strawnością, jest przyswajane w 91–97 % przez organizm człowieka. Dodatkową zaletą jest niewielka ilość tkanki łącznej, co jeszcze bardziej poprawia strawność i przyswajalność. Ma też wiele innych zalet. O rybach będziemy pisać i w następnych numerach AURY.

Inicjatory i promotory chorobotwórcze – Krystyna Bonenberg

Czynniki rakotwórcze, czyli inicjatory, a także substancje zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworu, czyli promotory, są obecne i w żywności, w postaci zanieczyszczeń i dodatków. Spożywając sprzyjające organizmowi pokarmy, a eliminując nietolerowane, możemy w znacznym stopniu zapobiegać chorobom i eliminować je. Autorka omawia najważniejsze antyutleniacze, zawarte w żywności, a neutralizujące wolne rodniki, które uszkadzają materiał genetyczny.

ZASTOSOWANIA SIECI NEURONOWYCH W OCHRONIE ŚRODOWISKA (2) – Ryszard Tadeusiewicz

TRANSPORT PUBLICZNY W KRAKOWIE – Wiesław Starowicz

PRZYGOTOWANIA DO BUDOWY W KRAKOWIE NOWOCZESNEJ EKOSPALARNI – KHK

PODSTAWY PRAWNE OBOWIĄZKU PROWADZENIA MONITORINGU PRZYRODNICZEGO – Krzysztof Gruszecki

POLSKA W CZOŁÓWCE – Jolanta Zientek-Varga

EKONOMIA ŚRODOWISKA • EFEKT ZWROTNY – Tomasz Żylicz

POMOC ZAGRANICZNA NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA W ŚWIETLE STATYSTYKI – Kazimierz Górka

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII NA TERENACH WIEJSKICH – kb

GreenEvo PROMUJE ZIELONE TECHNOLOGIE – Jolanta Zientek-Varga

„PŁYNNE ZŁOTO HOMERA” – Roman Karczmarczuk

KOSMETYKI EKOLOGICZNE – NIE KAPRYS, ALE KONIECZNOŚĆ – Barbara Włudyka

TAJEMNICE ZDROWIA • INICJATORY I PROMOTORY CHOROBOTWÓRCZE – Krystyna Bonenberg

PARAGRAF I ŚRODOWISKO • NISZCZENIE GNIAZD PTAKÓW CHRONIONYCH GATUNKOWO – Wojciech Radecki

WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek

KRONIKA EKOLOGICZNA • kwiecień – maj 2010 – (eko)

RECENZJE • KLIMAT A TURYSTYKA • OCHRONA ŁĄCZNOŚCI EKOLOGICZNEJ W POLSCE – Kinga Bonenberg

KRZYŻÓWKA

Creampie pov ebony im pregnant now he pulled out and i kept riding him Old young russian pornstar dirty flix jessica malone casting with a cumshot inside Brunette amateur masturbation sneak peek Pov pornstar handjob karma rx jerks off big dick dude and works for a hot load all over her face free clips xxx