AURA 5/2020 – Artykuł wstępny
Zanieczyszczenie powietrza a śmiertelnośćna COVID-19
Z badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda wynika, że u osób żyjących w najbardziej zanieczyszczonych regionach wzrasta ryzyko śmierci na COVID-19 – ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego, wywyłaną przez wirus SARS-CoV-2. Badacze doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych dotyczących jakości powietrza w poszczególnych stanach USA, zestawiając je ze statystykami umieralności na tę chorobę.
Od dawna wiadomo, że długotrwałe narażenie na powietrze z przekroczonymi stężeniami pyłów przekłada się na wzrost ryzyka infekcji dróg oddechowych i przyczynia się do powstawania wielu groźnych chorób. Istnieje wiele badań na ten temat, niektóre z nich pochodzą jeszcze z lat 80. ubiegłego wieku. Było to też tematem wielu publikacji w Aurze.
Ostatnie wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Harvarda opublikowane w artykule pt. COVID-19 PM2,5 A national study on long-term exposure to air pollution and COVID-19 mortality in the United States (Krajowe badanie długotrwałego narażenia na zanieczyszczone powietrza a śmiertelność COVID-19 w Stanach Zjednoczonych) potwierdzają, że nawet niewielki wzrost długoterminowego wystawienia na powietrze o dużym stężeniu pyłów PM2,5 prowadzi do znacznego zwiększenia liczby zgonów na COVID-19. Warto przypomnieć, że badania w czasie epidemii SARS w 2003 r. również pokazały bezpośredni związek między jakością powietrza a liczbą zgonów.
Xiao Wu, członek zespołu badawczego, stwierdził, że informacje uzyskane z ostatnich badań mogą pomóc lepiej przygotować się do walki ze skutkami choroby. – Jest bardzo prawdopodobne, że COVID-19 będzie częścią naszego życia przez dość długi czas. Mając to na uwadze powinniśmy podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby uchronić się przed narażeniem na zanieczyszczenia powietrza i zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych – podkreśla naukowiec.
Podobne wnioski wynikają z badań włoskich naukowców. W artykule pt. Can atmospheric pollution be considered a co-factor in extremely high level of SARS-CoV-2 lethality in Northern Italy? (Czy zanieczyszczenie atmosfery można uznać za jedną z przyczyn wyjątkowo wysokiego poziomu śmiertelności wywołanego SARS-CoV-2 w północnych Włoszech?) uczeni dowodzą, że mieszkańcy Lombardii i Emilii-Romanii, najbardziej zanieczyszczonych regionów Włoch, byli bardziej narażeni na śmierć w wyniku COVID-19. Zatem zła jakość powietrza to jedna z przyczyn wysokiej śmiertelności z powodu tej choroby, nie tylko wśród osób starszych.
Według naukowców, potrzebne są dalsze badania uwzględniające więcej czynników, zwłaszcza uwarunkowań lokalnych i kondycji zdrowotnej osób, które zmarły na COVID-19, aby lepiej zrozumieć sposób rozprzestrzeniania się koronowirusa i wypracować lepsze metody dla zminimalizowania poziomu śmiertelności.
Związki pandemii koronowirusa z katastrofą klimatyczną zauważył papież Franciszek, który stwierdził, że: – Trwająca na całym świecie pandemia koronawirusa jest reakcją natury na ignorowany przez ludzi kryzys ekologiczny. W rozmowie z The Tablet and Commonwealth Ojciec Święty powiedział: – Wybuch pandemii był okazją na spowolnienie tempa produkcji i konsumpcji, co wpłynęło na odradzanie się przyrody.
W bieżącym numerze Aury, w rubryce Przemyśleć przyrodę na nowo, profesor Piotr Skubała przypomina, że naukowcy od dawna ostrzegają świat przed skutkami kryzysu klimatycznego. Aby uchronić świat przed katastrofą klimatyczną, musimy zacząć traktować poważnie ostrzeżenia naukowców dotyczące przyszłości naszej planety. Powinniśmy skuteczniej walczyć ze skutkami zmian klimatu, zmienić sposoby produkcji i ograniczyć konsumpcję.
Tymczasem w marcu br. Komisja Europejska przyjęła nowy plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym – jeden z głównych elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada on m.in. wprowadzenie do obrotu więcej towarów trwałych, nadających się do recyklingu oraz zmniejszenie ilości odpadów. Szczegóły na ten temat w artykule dr Dari Daneckiej.
Elżbieta Koniuszy