AURA 9 – Artykuł wstępny
Nowy raport IPCC o zmianach klimatu
9 sierpnia Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował pierwszą część najnowszego, szóstego już raportu o globalnym ociepleniu, które opracowało i przyjęło 234 autorów oraz 195 rządów, w oparciu o 14 tys. publikacji naukowych z ostatnich lat. Raport jest największą aktualizacją stanu wiedzy nt. zmian klimatu od sprawozdania IPCC z 2014 r. i przełomowego raportu specjalnego nt. ocieplenia o 1,5°.
– Raport doskonale pokazuje, że ocean od stuleci działał jak gąbka – absorbując ciepło i dwutlenek węgla z atmosfery. Nie może tego jednak robić wiecznie – mówiła Ko Barett z IPCC podczas prezentacji raportu. – Topnienie lodowców i rosnące poziomy wody mogą dramatycznie wpłynąć na życie ponad 1,3 miliarda ludzi na świecie. Możliwe, że poziom oceanów w ciągu stu lat podniesie się o ponad jeden metr.
Autorzy raportu nie mają wątpliwości, że nasza planeta ogrzewa się wskutek działalności człowieka – w klimacie Ziemi zaszły gwałtowne i rozległe zmiany, a niektóre z ich skutków są nieodwracalne. Podkreślają, że należy pilnie ograniczyć emisje nie tylko CO2, ale też innych gazów cieplarnianych, przy czym za szczególnie niepokojące uznają emisje metanu. Ich zdaniem, jeśli zaś mamy powstrzymać globalne ocieplenie, decydenci muszą wdrożyć plany osiągnięcia zeroemisyjności. Usuwanie CO2 to kluczowe narzędzie w drodze do zerowej emisji netto, ale będzie ono użyteczne wtedy, gdy osiągniemy szybkie i głębokie redukcje emisji.
Alok Sharma, prezydent COP26, komentując raport, powiedział: – Nasze przesłanie do każdego kraju, rządu, biznesu i części społeczeństwa jest proste. Następna dekada jest decydująca, kierujcie się nauką i przyjmijcie na siebie odpowiedzialność za utrzymanie celu 1,5°C. Możemy to zrobić razem, wychodząc z ambitnymi celami redukcji emisji na 2030 r. i długoterminowymi strategiami ze ścieżką do zera netto do połowy wieku, a także podejmując działania już teraz, aby odejść od energetyki węglowej, przyspieszyć wprowadzanie pojazdów elektrycznych, rozwiązać problem wylesiania i zmniejszyć emisje metanu.
Elżbieta Koniuszy