AURA 07/2011
DBAJMY O JĘZYK OJCZYSTY – Edward Garścia
W dniach 5–7 maja br. obradował w Katowicach Kongres Języka Polskiego. Nawoływano na nim do używania poprawnej polszczyzny, zwracano się szczególnie do mediów, które odgrywają na tym polu niezmiernie ważną rolę. Pełny tekst tutaj.
RATOWANIE MORZA BAŁTYCKIEGO – rozmowa Andrzejem Jagusiewiczem, głównym inspektorem ochrony środowiska
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska realizuje polskie zobowiązania wynikające z Konwencji Helsińskiej o ochronie środowiska morskiego obszaru Bałtyku. Obecnie wdraża krajową wersję Bałtyckiego Planu Działań, który zakłada przywrócenie dobrego stanu ekologicznego Morza Bałtyckiego do roku 2021. Realizuje również Strategię Unii Europejskiej dla regionu Bałtyku. Polska jest współkoordynatorem, z Ministerstwem Środowiska Finlandii, strategii, dotyczącej ograniczenia zrzutów substancji biogennych do morza oraz usuwania zatopionej broni chemicznej.
TOKSYNY BAKTERYJNE – Maria J. Chmiel, Agnieszka Cieniuch
Bakterie i ich toksyny wywierają wpływ na różne układy organizmu człowieka. Najczęściej z toksynami bakteryjnymi spotykamy się po spożyciu zanieczyszczonej bakteriologicznie żywności. Do najgroźniejszych bakterii należą: Salmonella, Campylobacter, Escherichia coli, Bacillus cereus. Toksyny odgrywają kluczową rolę w patogenezie licznych chorób zakaźnych. Jest też pewne ryzyko wykorzystania toksyn bakteryjnych jako broni biologicznej przez terrorystów.
JAKĄ WODĘ POWINNIŚMY WYBIERAĆ DO PICIA – Tadeusz Wojtaszek
Właściwie dobrana i użyta naturalna woda mineralna może być doskonałym czynnikiem ekologicznej profilaktyki zdrowotnej. Przy dużym niedoborze wielu składników mineralnych w pożywieniu, przede wszystkim magnezu i wapnia, a czasem i sodu, woda mineralna może szybko i skutecznie dostarczyć tych biopierwiastków. Przyswajalność składników mineralnych z wody jest bardzo duża, wyższa niż innych preparatów.
WPŁYW ZBIORNIKA WODNEGO DOMANIÓW NA ZMIANY ROŚLINNOŚCI W JEGO OTOCZENIU – Ryszard Kostuch, Krzysztof Maślanka
KOLOROWE CERTYFI KATY POMAGAJĄ POLSCE W REALIZACJI UNIJNYCH PRIORYTETÓW EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ – Radosław Olszewski
NOWA STRATEGIA KOMISJI EUROPEJSKIEJ NA RZECZ POWSTRZYMANIA UTRATY RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ
EKONOMIA ŚRODOWISKA ● WYCENA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ – Tomasz Żylicz
PLANOWANIE PRZESTRZENNE A PRAWO WŁASNOŚCI – Anna Hraba
Przemiany gospodarcze po roku 1989 to m.in. wprowadzanie gospodarki wolnorynkowej, m.in. prawa dysponowania terenami, połączone z narastającą presją inwestorów, by kosztem gruntów wiejskich przeznaczać coraz większe obszary na cele inwestycyjne. Widoczna jest występująca coraz częściej dominacja kryterium prawa własności w stanowieniu zasad zagospodarowania przestrzeni. Możliwość osiągania coraz wyższych cen za tereny atrakcyjne przyśpiesza i pogłębia rozmiary chaosu przestrzennego. Często wyklucza możliwość realizacji inwestycji o charakterze publicznym, np. komunikacyjnych. Skutkiem tego jest silna presja na zmiany obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego.
ŚRODOWISKOWE ZAGROŻENIA ZDROWIA DZIECI I MŁODZIEŻY W XXI WIEKU – Monika Gidek
PROF. ANDRZEJ JAJSZCZYK, DYREKTOR NARODOWEGO CENTRUM NAUKI, GOŚCIEM AURY – (eko)
CO NOWEGO W INSTALACJACH? – Zbigniew Szpil
Wprowadzanie nowych technologii i urządzeń nie jest już tak żywiołowe, jak po transformacji ustrojowej w latach dziewięćdziesiątych, kiedy po wieloletnim zacofaniu przeżyliśmy w tej dziedzinie prawdziwą rewolucję techniczną. Dzieje się jednak sporo, m.in. z powodu wprowadzania nowych norm i przepisów, wynikających z naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej. Autor omawia wprowadzanie nowego nazewnictwa technicznego oraz problemy związane z budownictwem energooszczędnym.
EKOTURYSTYKA – NOWY PRODUKT TURYSTYCZNY REGIONU – Małgorzata Sztorc
OCHRONA ŚRODOWISKA W ROZWOJU SPOŁECZNO-GOSPODARCZYM POGÓRZA DYNOWSKIEGO – Jerzy Szilder
TAJEMNICE ZDROWIA ● CO MAJĄ ZMYSŁY DO ŚRODOWISKA?
OCZY I ZMYSŁ WZROKU – Krystyna Bonenberg
MĘŻCZYZNA POLUJE NA KOSMETYKI – Barbara Włudyka
PARAGRAF I ŚRODOWISKO ● PIELĘGNACJA DRZEW NA NIERUCHOMOŚCIACH ZABYTKOWYCH – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – maj – czerwiec 2011 – (eko)
RECENZJE ● TRANSFORMACJA CYWILIZACJI DO EKONOMII WODORU – (kb) ● HISTORIA ZOOTECHNIKI NA UR W KRAKOWIE – Kinga Bonenberg
KRZYŻÓWKA