AURA 11/2011
RÓŻNE KIERUNKI ROZWOJU ENERGETYKI – Edward Garścia
Listopadowy numer AURY otwieramy dwoma artykułami poświęconymi energetyce. Zbliża się bowiem zima i problemy energetyczne będą na pewno często omawiane, tak w naszych domach, gdy przyjdzie płacić rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną, jak również przez polityków i specjalistów debatujących nad sposobami pokrycia narastających potrzeb energii elektrycznej i cieplnej. Pełny tekst tutaj.
PERSPEKTYWY ROZWOJU POLSKIEJ ENERGETYKI – Andrzej Gardzilewicz
W dyskusji o polskiej energetyce w bliskiej i dalszej perspektywie musi być określony poziom produkcji energii w kraju i sposób pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną. Artykuł stanowi omówienie bilansu i perspektyw rozwoju energii elektrycznej. Autor omawia jej produkcję i zużycie oraz potrzeby inwestycyjne, unijny pakiet 3 x 20, energetykę wodną, siłownie wiatrowe, źródła geotermalne, energetykę rozproszoną, elektrownie atomowe oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
CZY ENERGETYKA SŁONECZNA MA W POLSCE PRZYSZŁOŚĆ? – Maciej Nowicki
Wszystkie prognozy wskazują, że era paliw kopalnych jako źródła energii zbliża się ku końcowi. Alternatywą znacznie bardziej obiecującą dla nich niż rozwój technologii jądrowych są odnawialne źródła energii – energia rzek, wiatru, słońca, energia z biomasy i geotermalna. W Polsce najlepiej rozwija się rynek biomasy i wykorzystanie energii wiatru. Autor udowadnia, że warto już teraz inwestować w naszym kraju w energetykę słoneczną.
EKONOMIA ŚRODOWISKA ● JESZCZE O WYBORZE INSTRUMENTÓW – Tomasz Żylicz
DOSTOSOWANIE POLSKIEGO PRAWA OCHRONY PRZYRODY DO PRAWODAWSTWA UNII EUROPEJSKIEJ – Sylwia Kiercu
Polska, zanim została członkiem Unii Europejskiej, brała czynny udział w konferencjach na rzecz ochrony przyrody. Będąc zaś wnioskodawcą licznych inicjatyw proekologicznych, wcześnie przyjęła wiele wymogów i standardów unijnych w tej dziedzinie. Nowością w przypadku wdrażania tych dyrektyw do polskiego ustawodawstwa stało się tworzenie sieci obszarów chronionych Natura 2000 oraz procedur dotyczących oceny skutków oddziaływań inwestycyjnych na środowisko. Dostosowanie polskiego prawodawstwa do prawa UE wymaga zmian w ustawodawstwie, ratyfikowania umów międzynarodowych oraz współpracy resortów.
GOSPODARKA ODPADAMI NA PRZYKŁADZIE KRAKOWA – Józefa Famielec
Organy administracji publicznej, zgodnie z wymogami dyrektywy unijnej, muszą przygotować plany gospodarki odpadami, w których powinny być uregulowane m.in. sposoby ich unieszkodliwiania i składowania. W Krakowie zostało to określone uchwałą Rady Miasta z 2009 roku, tj. planem na lata 2008–2011 z perspektywą na lata 2012–2015. Plan zakłada uruchomienie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, będącego częścią całego systemu gospodarki odpadami w mieście.
BAJKI O NIEGROŹNYM PROMIENIOWANIU – Ludwik Tomiałojć
PROGRAM ROZWOJU MIESZKALNICTWA WIEDNIA – Anna Hraba
Charakterystyczną cechą programu rozwoju mieszkalnictwa w Wiedniu jest systematyczna odnowa urbanistyczna, uwzględniająca wymogi społeczne, ekonomiczne, kulturalne i ekologiczne. Władze zdecydowały o pozostawieniu dzielnic starej zabudowy i ich modernizacji. Nie usuwa się mieszkańców i nie przenosi na inny teren, tym samym zachowuje się funkcję mieszkalną śródmieścia.
NIE ZWALNIAĆ TEMPA INWESTOWANIA W OCHRONĘ ŚRODOWISKA I GOSPODARKĘ WODNĄ – Józef Kozioł
HISTORIA SMOGU (3). KRYTERIA OGŁASZANIA STANU ALARMOWEGO – Edward Garścia
STAN POWIETRZA ATMOSFERYCZNEGO W KRAKOWIE – Jerzy Szilder
CO NOWEGO W INSTALACJACH? (4) – Zbigniew Szpil
LISTY DO REDAKCJI ● ANTYEDUKACJA NA PODLASIU – Barbara Jastrzębska ● ODPOWIEDŹ REGIONALNEJ DYREKCJI OCHRONY ŚRODOWISKA W BIAŁYMSTOKU – Małgorzata Wnuk
GENERATION AWAKE. TWOJE WYBORY ZMIENIAJĄ ŚWIAT – (eko)
TAJEMNICE ZDROWIA ● HAŁAS – Krystyna Bonenberg
PARAGRAF I ŚRODOWISKO ● POZWOLENIE WODNOPRAWNE
DLA PSTRĄGARNI – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – wrzesień – październik 2011 (eko)
RECENZJE ● LASY ● LASY W POLSCE 2010 – (kb)
KRZYŻÓWKA