AURA 7/2013
OPŁATY ZA GOSPODARCZE KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA W RACHUNKOWOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW – Wioletta Roman
Przedsiębiorstwa gospodarcze i inne instytucje, które korzystają ze środowiska w swojej działalności, powinny do końca marca następnego roku przesłać do urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska odpowiednie wykazy oraz wpłacić opłaty za rok ubiegły. Autorka wnikliwie rozpatruje wszystkie problemy związane z tą ważną dziedziną w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
OCHRONA I KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU KULTUROWEGO – Krzysztof Gawroński, Józef Hernik
W obchodzącym jubileusz 60-lecia samodzielnej działalności Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, w roku 2010 utworzono Katedrę Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu. Badania prowadzone w Katedrze dotyczą przyrodniczych, ekonomicznych, prawnych, technicznych i architektonicznych podstaw rozwoju przestrzeni wiejskiej. Wśród nurtów badawczych szczególne znaczenie ma ochrona i kształtowanie krajobrazu kulturowego. Dotyczy to przede wszystkim ochrony krajobrazów kulturowych obszarów wiejskich. (str. 15)
OŚRODKI WAWIŁOWA – NATURALNE SKARBNICE GENÓW ROŚLIN UPRAWNYCH – Stanisław Abramczyk
Nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika i genetyka Nikołaja Wawiłowa i dotyczy genetycznych zasobów roślinnych. Inne określenia to skupiska plazmy zarodkowej, spichlerze genów odporności, ojczyzna różnorodności genetycznej. Większość ich znajduje się w paśmie między 20 a 45 stopniem szerokości geografi cznej północnej, w pobliżu wysokich łańcuchów górskich. W Starym Świecie pasmo to przebiega równoleżnikowo, w Nowym – południkowo. Przetrwanie tych ośrodków możliwe było dzięki niedostępności terenu, składowi gleby, sprzyjającym czynnikom klimatycznym i niewielkiej antropopresji. Niedostępność dolin górskich zapewniła im ochronę przed cywilizacją.
NAPARSTNICOWE POLANY BESKIDU NISKIEGO – Ryszard Kostuch, Jacek Kostuch
W naszym kraju występują trzy odmiany naparstnicy (Digitalis), jednak ze względu na właściwości terapeutyczne została ona już dawno przetrzebiona. Z tego powodu w naturalnych siedliskach, szczególnie na niżu, prawie nie występuje i jest prawnie chroniona. Liczne jej naturalne skupiska rosną jeszcze w górach. Ma to miejsce w Beskidzie Małym, paśmie górskim między Pogórzem Śląskim a Beskidem Śląskim i Żywieckim.
ZNACZENIE WPŁYWÓW KOSMICZNYCH W ROLNICTWIE EKOLOGICZNYM – Czesława Trąba, Paweł Wolański, Krzysztof Rogut
Najważniejszy w ciągu roku jest rytm słoneczny: silny wpływ Słońca na rośliny, zwierzęta, pogodę. Również Księżyc jest odpowiedzialny za stany emocjonalne ludzi, decyduje o szybkości wzrostu roślin, zachowaniu zwierząt. Oddziaływania te znane są od tysięcy lat.
SPIS TREŚCI:
TWORZĄ MAKROREGION – Edward Garścia
OGNIWA PALIWOWE, WODÓR I METANOL SZANSĄ ROZWOJU POLSKI – Wiesław Ciechanowicz, Stefan Szczukowski
NOWOHUCKIE OSIEDLA. MIĘDZY FORMĄ SPOISTĄ A PAŁACEM DLA LUDU? – Aleksandra Sumorok
OPŁATY ZA GOSPODARCZE KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA W RACHUNKOWOŚCI PRZEDSIĘBIORCÓW – Wioletta Roman
DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZA I DYDAKTYCZNA WYDZIAŁU INŻYNIERII ŚRODOWISKA UR – Jan Pawełek
OCHRONA I KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU KULTUROWEGO – Krzysztof Gawroński, Józef Hernik
OŚRODKI WAWIŁOWA – NATURALNE SKARBNICE GENÓW
ROŚLIN UPRAWNYCH – Stanisław Abramczyk
NAPARSTNICOWE POLANY BESKIDU MAŁEGO – Ryszard Kostuch, Jacek Kostuch
FUNDUSZE DZIAŁAJĄ W SYSTEMIE
PROGNOZY GIOŚ ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA
ZNACZENIE WPŁYWÓW KOSMICZNYCH W ROLNICTWIE EKOLOGICZNYM – Czesława Trąba, Paweł Wolański, Krzysztof Rogut
W NAJSTARSZYM MIEŚCIE ŚWIATA – Maria Rojek
EKONOMIA ŚRODOWISKA