AURA 3/2016 – Artykuł wstępny
Szanowni Państwo,
drodzy czytelnicy AURY
W lutowym artykule wstępnym wspomniałam o zakusach przetrzebienia Puszczy Białowieskiej. W chwili pisania tego artykułu – rządowe decyzje jeszcze nie zapadły, dlatego warto wspomnieć o inicjatywie młodych działaczy Greenpeace, którzy w ramach Leśnych Patroli wyruszyli w teren i kontrolują, w jakim stanie są przyrodniczo najcenniejsze fragmenty Puszczy znajdujące się poza parkiem narodowym i rezerwatami. Patrole sprawdzają, czy nie wycina się drzew tam, gdzie stanowiłoby to zagrożenie dla procesów biologicznych zachodzących w Puszczy od tysięcy lat. Relacje z Patroli – zdjęcia i nagrania można śledzić na stronie internetowej Greenpeace, w zakładce ekologia i ochrona środowiska.
Podaję tę informację bez emocji i bez komentarza. Każdy ma swój rozum i swoją wrażliwość. Dodam tylko, że Puszczę Białowieską wpisano w 1979 roku, w całości, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to z pewnością temat do dyskusji, podobnie jak problem „starych” parków narodowych, o których piszemy w tym numerze. Kolejnym tematem prowokującym do dyskusji są eksperymenty z „błękitnym węglem”. Można przeczytać o tym w rubryce –zdrowe życie na zdrowej planecie.
Dlatego otwieramy łamy AURY dla wszystkich zainteresowanych i chętnych do wyrażenia własnego zdania w spornych sprawach. Piszcie do nas, dyskutujcie, wymieniajcie poglądy.
Co to jest myrmekofilia? – dowiemy się z artykułu o związku modraszków z mrówkami. Warto przeczytać o konieczności ochrony różnorodności biologicznej na przykładzie trzęślicowych łąk zmiennowilgotnych, bo każdy wie, co to jest łąka, ale …
Ponadto w numerze o płaskich kolektorach powietrznych, o strategii lizbońskiej, czyli nieudanym poszukiwania synergii między ochroną środowiska a rozwojem gospodarczym, o tajemnicach chryzolitu i diamentów, oraz stałe rubryki – przemyśleć przyrodę na nowo, paragraf i środowisko, ciekawostki technologiczne ze świata, felieton, recenzje książek i kronika ekologiczna.
Nie zapomnieliśmy również o świętach wielkanocnych. Polecam artykuł o polskich wierzeniach, obrzędach i zwyczajach.
W imieniu zespołu redakcyjnego i własnym życzę Państwu magicznych świąt!
redaktor naczelna
Regina Cyganik