AURA 3/2018 – Artykuł wstępny
Szanowni Państwo,
drodzy czytelnicy AURY
Zacznijmy z najwyższej półki, stwierdzeniem Talesa z Miletu, że początkiem wszechrzeczy jest woda.
Od 1992 roku każdego 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. World Water Day ustanowiony został rezolucją Zgromadzenia Ogólnego NZ 22 grudnia 1992 roku. Postanowiono tak w czasie konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro w Brazylii. Jako powód podano fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Toteż w marcowej AURZE poświęcamy sporo uwagi temu tematowi. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej piszą o próbie oceny zasobów złóż słodkiej wody na Ziemi. Podają obrazowy przykład, że gdyby wyobrazić sobie Ziemię wielkości piłki do koszykówki, wtedy cała woda na Ziemi będzie wielkości piłki do ping-ponga, a woda słodka wielkości ziarna kukurydzy.
W artykule czytamy również, że według WHO każdego dnia umiera około 6000 dzieci z powodu chorób, związanych z niedostatkiem wody pitnej. Oznacza to, że co 15 sekund umiera jedno dziecko, głównie z powodu chorób pasożytniczych. Szacuje się, że do 2025 roku około jednej trzeciej ludzkości nie będzie miało dostępu do wystarczającej ilości wody pitnej.
Według danych GUS Polacy zużywają około 100 dm3 wody dziennie, a przykładowo w Mozambiku na jednego mieszkańca przypada 10 dm3 wody/dzień, w Bangladeszu 2 dm3 wody/dzień, podczas gdy w ciągu doby każdy Amerykanin zużywa 330 dm3 wody, czyli ponad 3 razy więcej niż Polak. To kolejne informacje, które można znaleźć w polecanym artykule. Warto zwrócić również uwagę na tekst tych samych autorów w Dodatku Ekologicznym, gdzie każdy znajdzie praktyczne rady związane z oszczędzaniem wody. Na przykład myjąc zęby lub goląc się, wystarczy zamknąć kran, aby 4-osobowa rodzina mogła zaoszczędzić prawie 100 dm3 wody dziennie, czyli ponad 350 złotych rocznie. Ważna jest świadomość, że każdy z nas może niewielkim wysiłkiem przyczynić się mniejszego zużycia wody. Warto o tym pamiętać nie tylko w marcu z okazji święta.
Ponadto polecam w tym numerze bardzo interesujące artykuły naukowe, w stałej rubryce „Przemyśleć przyrodę na nowo” ostrzeżenie i apel o ochronę naszej planety, a w dziale „Zdrowe życie na zdrowej planecie” ciekawą inicjatywę wprowadzania użytecznych terenów zielonych w postaci parków kieszonkowych.
Jeszcze zima, jeszcze mroźno, ale przebiśniegi już wystartowały, co daje nadzieję. I tego się trzymajmy. Coraz więcej wiosennego słońca życzę
Regina Cyganik
redaktor naczelna