AURA 4/2020 – Artykuł wstępny
Kupujmy polską żywność w czasie koronawirusa
W ostatnich tygodniach cały świat zmaga się z gwałtownie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, wywołującym chorobę COVID-19. W trosce o zdrowie niemal z dnia na dzień musieliśmy zmienić nasze zachowania. W Polsce i innych krajach władze wprowadzają rozwiązania, które mają ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa. Dotyczy to m.in. ograniczeń w handlu. Choć nie ma wątpliwości, że są to słuszne ograniczenia, w dłuższej perspektywie negatywnie odbiją się na gospodarce. Wśród wielu poszkodowanych znajdą się również rolnicy, dlatego w tym trudnym czasie powinniśmy dokonywać odpowiedzialnych wyborów konsumenckich. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski apeluje: kupujmy polską żywność, to pomoże rolnictwu w dobie kryzysu.
Robiąc zakupy zwróćmy uwagę, czy dany towar został wyprodukowany w naszym kraju. „590” to trzy pierwsze cyfry w kodzie kreskowym, które oznaczają właśnie produkt polski. Niestety prefiks „590” nie gwarantuje w pełni, że każdy oznaczony nim produkt został wyprodukowany w Polsce oraz że zysk z jego sprzedaży trafi do polskiego przedsiębiorstwa, ponieważ posługują się nim również polskie firmy dystrybucyjne. Serwis kupujepolskieprodukty.pl radzi, aby na opakowaniach lub metkach szukać napisów „Made in Poland”, „Wyprodukowano w Polsce”, „Produkt polski”, „Jestem z Polski” lub symboli graficznych: polskiej flagi, mapy Polski, logotypu programu „Polski ślad” czy „590 powodów”.
Organizacja Fairtrade Polska zauważa, że wśród poszkodowanych przez pandemię koronawirusa będą również rolnicy z krajów tzw. Globalnego Południa, którzy dostarczają m.in. kawę, herbatę, kakao, banany, kwiaty, bawełnę. Chociaż są to bardzo cenione towary, ludzie zajmujący się ich uprawą najczęściej żyją i pracują w bardzo ciężkich warunkach, nierzadko w ubóstwie. Obecna pandemia zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale jeszcze bardziej pogorszy ich sytuację ekonomiczną. Możemy ich wspierać, wybierając w sklepach produkty ze znakiem Fairtrade. Produkty te można kupić również w sklepach internetowych.
Fair trade (sprawiedliwy handel) przyczynia się to do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych dla zmarginalizowanych producentów i pracowników, szczególnie na Południu. Organizacje Sprawiedliwego Handlu (wspierane przez konsumentów), aktywnie angażują się we wspieranie producentów, podnoszenie świadomości i kampanie na rzecz zmian zasad konwencjonalnego handlu międzynarodowego.
Znak Fairtrade umieszczony na produkcie świadczy m.in. o tym, że: producenci otrzymali za swoje plony co najmniej cenę minimalną, która chroni ich przed gwałtownymi spadkami cen na światowym rynku; dodatkowo producenci uzyskali premię, którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych; pracownicy mają prawo do godnej płacy, zrzeszania się w związkach zawodowych i pracy w bezpiecznych warunkach.
By skutecznie walczyć z koronawirusem potrzebna jest solidarność. Powinniśmy zadbać o najbliższych, ale musimy też pamiętać o tych, którzy są daleko i w dużo gorszej sytuacji społecznej i gospodarczej.
Elżbieta Koniuszy