AURA 02/2012
JESZCZE O OGRZEWANIU OPOLA – Edward Garścia
W poprzednim numerze (AURA 1/2012) pisałem, że Opole wybrało gorsze rozwiązanie, gdyż zamiast skorzystać z oferty Elektrowni Opole, oddalonej od miasta ok. 10 km, buduje własną elektrociepłownię. Jeden z Czytelników nie podziela tego stanowiska i pyta, dlaczego nowoczesna elektrociepłownia zlokalizowana w mieście ma być rozwiązaniem mniej korzystnym dla jego mieszkańców? Pełny tekst tutaj.
MIKROORGANIZMY ZIMNOLUBNE W BIOREMEDIACJI I OCHRONIE ŚRODOWISKA – Anna Krasowska
Zanieczyszczenia gleb i wód produktami ropopochodnymi mogą być niwelowane przez żywe organizmy. Do rozkładu i przekształcania szkodliwych dla środowiska związków chemicznych, m.in. węglowodorów i metali ciężkich, czyli bioremediacji, wykorzystuje się przede wszystkim bakterie, ze względu na dużą liczebność ich populacji i szybki wzrost. Autorka omawia zagadnienie na przykładzie organizmów zimnolubnych.
ZAKŁADY METALURGICZNE TRZEBINIA – KŁOPOTLIWA SPUŚCIZNA HISTORII – Alicja Kot-Niewiadomska
Zakłady Metalurgiczne w Trzebini działały od połowy XIX wieku, w 1914 roku była to największa huta cynku w Cesarstwie Austro-Węgierskim. Po licznych zmianach profilu produkcji w 1999 roku zakłady zakończyły działalność. Od tej pory nie emitują bezpośrednio zanieczyszczeń do środowiska, jednak po została fizyczna i chemiczna degradacja gleb, powierzchni terenu i wód podziemnych. Przyroda sama się z tym nie upora.
EKOLOGICZNE ZNACZENIE GLEBOWEJ SUBSTANCJI ORGANICZNEJ – Zbigniew Mazur
WDRAŻANIE RAMOWEJ DYREKTYWY WODNEJ – DRUGI CYKL PLANISTYCZNY – Małgorzata Szczepka
W planowaniu gospodarowania wodami istotna jest współpraca władz i użytkowników wód. Na każdym etapie planowania gospodarowania wodami niezbędny jest udział społeczeństwa. Wynika to z postanowień prawa wodnego i ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku. Zgodnie z tym dokumenty opracowane na potrzeby planowania w gospodarce wodnej były konsultowane ze społeczeństwem. Autorka przypomina przebieg konsultacji w pierwszym okresie planistycznym i omawia zaplanowane prace w cyklu drugim, który potrwa do końca 2015 roku.
USUWANIE ARSENU W PROCESACH MEMBRANOWYCH – Mariusz Dudziak. Beata Kołodziej
LIST OTWARTY – APEL DO PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ W SPRAWIE RZETELNEJ OCENY ZAGROŻEŃ ZE STRONY GMO
Grupa 23 uczonych – biologów, ekologów, genetyków, czynnych w ochronie przyrody, kierowników agend Polskiej Akademii Nauk i instytucji naukowych, zwraca się do Prezydenta RP, władz i środowiska naukowego w sprawie rzetelnej oceny zagrożeń ze strony upraw genetycznie modyfikowanych. Apeluje o etyczne i metodologicznie poprawne przeprowadzenie rzetelnych, niezależnych, wszechstronnych badań. Ich wyniki należy poddać pod szeroką dyskusję naukową i debatę publiczną.
SPACER PO ULICY BORSUCZEJ – Luiza Malinowska
OSZCZĘDZAJMY ENERGIĘ – z prof. Romanem Muszyńskim rozmawia Krystyna Matuszewska
Wykorzystanie energii odnawialnej wymaga spełnienia wielu warunków. Elektrowni wiatrowej nie można zbudować w dowolnym miejscu ze względu na ograniczenia terenu, sąsiedztwo, wysokość masztu, prędkość wiejących na danym terenie wiatrów. Praca elektrowni słonecznej zależy od pory dnia i stopnia zachmurzenia. W obu przypadkach istotne jest magazynowanie energii, jej przesyłanie i współpraca z siecią. Dlatego najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie zużycia energii jest jej oszczędzanie, m.in. w transporcie, komunikacji, przez właściwe wykorzystanie urządzeń domowych itp.
EKONOMIA ŚRODOWISKA • JAZDA NA GAPĘ – Tomasz Żylicz
Z ORZECZNICTWA EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI • WYROK TRYBUNAŁU Z 15 GRUDNIA 2011 R. W SPRAWIE HODOWLI ŚWIŃ, C – 585/10 – Adam Habuda
HUGO CONWENTZ – PIONIER IDEI OCHRONY PRZYRODY – Jerzy Wysokiński
CO NOWEGO W INSTALACJACH? – Zbigniew Szpil
MIĘTA ROŚLINĄ ROKU 2011 – Paulina Jakowienko
REGIONALNE ATRAKCJE KOSMETYCZNE – Barbara Włudyka
TAJEMNICE ZDROWIA • WIEDZA NA WAGĘ SOLI – Krystyna Bonenberg
ZIMOWY PROBLEM – Zdzisław Bulicz
PARAGRAF I ŚRODOWISKO • JESZCZE O OCHRONIE SIEDLISK PRZYRODNICZYCH – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – grudzień 2011 – styczeń 2012 – (eko)
RECENZJE • DZIECKO FILOZOFEM – Ewa Chudoba • PRZYPRAWY, ZIOŁA, ROŚLINY LECZNICZE – Kinga Bonenberg
KRZYŻÓWKA