AURA 10/2016 – Artykuł wstępny
Drodzy czytelnicy AURY,
na początek taka ciekawostka: w gminie Campolide, w aglomeracji lizbońskiej, wprowadzono do obiegu nową walutę o nazwie „śmieć”. Zielonymi banknotami – otrzymywanymi w zamian za odpady – można zapłacić w placówkach handlowych i usługowych.
Nowa waluta stanowi równowartość 1 euro. Banknot o nominale 1 „śmiecia” można otrzymać po dostarczeniu do skupu jednego kilograma odpadów. Bez względu na ciężar przekazywanych śmieci, ich właściciel nie może otrzymać więcej niż
20 euro miesięcznie. Dotychczas urząd gminy Campolide wprowadził do obrotu tylko banknoty o nominale 1 „śmiecia”, zwanego po portugalsku „lixo”. Otrzymali je mieszkańcy, którzy do specjalnie wyznaczonych przez gminę punktów skupu dostarczyli odpady nadające się do recyklingu.
Do projektu przekonali się lokalni przedsiębiorcy. Nową walutą można płacić w ponad 30 sklepach, a także restauracjach, salonach piękności i zakładach fryzjerskich.
Ciekawe, jak w Portugalii sprawdzi się ten pomysł? Ciekawe, czy nasi oporni na segregację odpadów, daliby się skusić na zakupy za „śmiecia” albo dwa ?
W tym numerze: kontynuujemy druk referatów z I Forum Green Smart City – „Głos nauki w walce ze smogiem”, piszemy o znaczeniu symbiozy w ewolucji życia na Ziemi, o solidarnej walce plemion indiańskich z „czarnym wężem”, o wodach termalnych z piekła rodem czy też o najpiękniejszym, szlachetnym błękicie, czyli kamieniu lapis lazuli.
Od tego numeru zaczynamy wprowadzać zmiany w redagowaniu Dodatku ekologicznego dla szkół. Na początek materiały dydaktyczne dla nauczycieli przygotowywać będą pracownicy naukowi Wydziału Pedagogicznego i Wydziału Geograficzno-Przyrodniczego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy współpracy Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zaczynają od roli owadów w przyrodzie oraz kształtowania wiedzy i postaw uczniów.
Na koniec chcę Państwu przypomnieć, że od 9 do 15 października mamy tydzień pisania listów. PAPIEROWYCH! Zapomnijmy na chwilę o smsach i e-mailach. Wyślijmy choć jedną pocztówkę do kogoś bliskiego. Gwarantuję, że reakcja będzie bezcenna. Młodzi ludzie może dowiedzą się przy okazji, co to jest epistolografia. Że przeżytek ? ale jaki sympatyczny…
Miłej lektury papierowej AURY życzę !
Regina Cyganik
redaktor naczelna