AURA 11 – Artykuł wstępny

Szanowni Państwo,

drodzy czytelnicy AURY

W listopadowej AURZE mamy dwa główne  tematy: woda i drzewa.

Jakim skarbem, ale równocześnie zagrożeniem jest woda, można było się dowiedzieć podczas trzydniowego studyjnego wyjazdu dla dziennikarzy zajmujących się ekologią, zorganizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Relacja wewnątrz numeru.   W rubryce ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII piszemy w kolejnym, trzecim odcinku o elektrowniach wodnych. A na okładce – piękna jesienna woda…

Wracamy do tematu Puszczy Białowieskiej. Zgodnie z zapowiedzią, drukujemy rozmowę z jednym z sygnatariuszy listu podpisanego przez naukowców biologów i przyrodników, będącego odpowiedzią na „List otwarty środowiska nauk przyrodniczych i leśnych” skierowany do ministra Jana Szyszki. Chcę przypomnieć, że obydwa listy były drukowane w wrześniowej AURZE. W październikowym numerze zamieściliśmy wywiad z prof. Januszem Sową, przewodniczącym Rady Naukowej Leśnictwa przy Kancelarii Premier RP. I to nie koniec dyskusji, gdyż w kolejnym wydaniu pisma udostępnimy łamy przedstawicielom organizacji ekologicznych i Koalicji Mieszkańców z okolic Puszczy, którzy już dziś zapraszają na wycieczki w teren, obserwacje przyrody, wykłady, filmy i wydarzenia artystyczne w akcji „Zielony listopad w Puszczy Białowieskiej”.

W rubryce Z ORZECZNICTWA TRYBUNALU SPRAWIEDLIWOŚCI UE – postanowienie z lipca br. w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej.

Polecam również, w naszym stałym dziale EKONOMIA ŚRODOWISKA – artykuł o wycenie miejskich drzew, których rola w zurbanizowanych przestrzeniach jest bezcenna. Drzewa w miastach stały się przedmiotem wielu analiz ekonomicznych.

Ponadto w numerze ciekawe teksty o dzikach i gęsiach, a w Dodatku Ekologicznym polecam propozycję warsztatów dla uczniów szkół podstawowych z popularyzacji wiedzy przyrodniczej, przygotowaną przez pracowników naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Choć listopad to pora szarug, mgieł i depresyjnych nastrojów, myślę, że filiżanka gorącej czekolady, ciepły pled i lektura AURY pomogą nam przeczekać ten czas.

Dobrej aury wszystkim Państwu życzę

  Regina Cyganik

redaktor naczelna