AURA 11/2016 – Artykuł wstępny
Szanowni Państwo,
drodzy czytelnicy AURY,
Organizacje ekologiczne, różne stowarzyszenia i ich działacze budzą w społeczeństwie tyle samo wątpliwości, co aprobaty. W dużych międzynarodowych organizacjach typu Greenpeace czy Avaaz doszukuje się podtekstów i powiązań politycznych, oskarża o mafijną działalność. Z drugiej strony są niepodważalne przykłady skutecznych akcji i spektakularnych sukcesów. Może przekonają malkontentów.
Greenpeace zajął się m.in. pszczołami, prowadząc od kilku lat akcję adoptuj pszczołę czy promocję budowy hoteli dla dzikich zapylaczy – kto się interesuje, wie o co chodzi (pisaliśmy o tym w AURZE, w wakacyjnym dodatku dla szkół).
Avaaz – ogólnoświatowa organizacja obywatelska, będąca największą i najbardziej wpływową grupą aktywistów w Internecie, przyczyniła się do stworzenia największego rezerwatu morskiego na Pacyfiku. 1,3 miliona podpisów pod petycją i dziesiątki tysięcy e-maili wysłanych do Białego Domu istotnie przyczyniły się do powodzenia tego projektu. Kolejna akcja Avaaz była skierowana przeciw chemicznemu gigantowi Monsanto, który planował budowę wielkich zakładów w Argentynie. Sprzeciwiała się temu lokalna społeczność, włączyła się międzynarodowa społeczność internautów i po długiej walce koncern Monsanto odstąpił od projektu.
To tylko kilka przykładów na skuteczność mądrej i konsekwentnej działalności obrońców naszego wspólnego świata.
Na ratunek czeka Wielka Rafa Koralowa, która przeżyła 25 mln lat, a teraz powoli umiera na skutek postępu cywilizacji , czyli głupoty i nierozważności człowieka. Ten największy na świecie system raf, rozciągający się na długości ponad 2250 km wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii, niszczy rosnąca temperatura powierzchni oceanów oraz zakwaszenie wód. Naukowcy odkryli, że ponad jedna trzecia korali w północnej i centralnej części rafy jest martwa. 93 procent pojedynczych korali doświadczyło bielenia. Zazwyczaj prowadzi to do ich śmierci, ponieważ blaknięcie to proces, w którym żyjące w symbiozie z koralami algi – zooksantelle, opuszczają je, gdy woda staje się zbyt ciepła. Rafa koralowa ma zdolności regeneracyjne, jednak degradacja środowiska jest tak duża (a z czasem będzie tylko postępować), że korale nie będą w stanie się odbudować. Poza swoim pięknem, atrakcyjnością turystyczną oraz bioróżnorodnością, Wielka Rafa Koralowa jest doskonałą osłoną dla wschodniej Australii przed falami tsunami, tworzy bowiem zwartą, długą strukturę, stanowiącą barierę dla zbliżającej się fali. Czy da się Rafę uratować?
Porywasz się z motyką na słońce, całego świata nie uratujesz – często to słyszycie? Myślę, że lepiej słuchać serca, włączyć w to rozum i razem z innymi próbować pomóc naszej biednej, umęczonej Ziemi.
AURĘ zdominował w tym miesiącu temat zanieczyszczonego powietrza. Samo się nie zanieczyściło, prawda? Czyli – mamy kolejne wyzwanie, kolejny raz dużo zależy od każdego z nas.
Głębokich przemyśleń życzę i miłej lektury w listopadowej aurze.
Regina Cyganik
redaktor naczelna