AURA 12/2016 – Artykuł wstępny

Szanowni Państwo,
drodzy czytelnicy AURY,

po konkretnych i bardzo owocnych rozmowach w Krynicy – Zdroju pomyślałam, że w przyszłym roku będziemy zamieszczać w AURZE cykl artykułów o polskich uzdrowiskach widzianych i ocenianych pod kątem różnych aspektów związanych z ekologią. A tu masz!
Jak podaje portal Money.pl – „już za dwa lata w Polsce może nie być uzdrowisk. W 2018 r. mija termin, w którym polskie miasta zdrojowe mają udowodnić, że klimat u nich sprzyja leczeniu. Większość z nich nie będzie w stanie tego zrobić (…) Według ustawy uzdrowiskowej uzdrowiska są zobowiązane do wykazania stanu czystości powietrza na swoim terenie. Ale rozporządzenie, które pozwala na przeprowadzenie takich badań, jest nieaktualne. W efekcie samorządy muszą zbadać jakość powietrza, ale nie mają jak tego zrobić”.
Przedstawiciele uzdrowisk debatowali w ubiegłym miesiącu na ten temat w Warszawie. Uzyskali tylko zapewnienie od przedstawiciela ministra środowiska, że resort zajmie się tą sprawą. O tym, że w naszych uzdrowiskach może być problem z powietrzem, zrobiło się głośno dwa lata temu. Fundacja Client Earth opublikowała wówczas raport, w którym wskazuje, że powietrze w miastach zdrojowych jest fatalnej jakości, a samorządy bezprawnie pobierają opłaty klimatyczne.
W Lądku – Zdroju, najstarszym polskim uzdrowisku, urządzenia kąpielowe istniały już w trzynastym wieku. Wśród najstarszych uzdrowisk są również Cieplice – Zdrój, Ciechocinek, Iwonicz – Zdrój, Nałęczów czy Krynica – Zdrój. Nasze uzdrowiska są polską marką sieciową o randze europejskiej.
Myślę, że właśnie dlatego cykl o uzdrowiskach nabiera jeszcze większego znaczenia.
Teraz, w grudniu, przypominam Państwu o konieczności odnowienia prenumeraty. Tych, do których AURA trafia przypadkowo, zachęcam do stałego czytania właśnie w prenumeracie. Informacje – na str. 36.
W imieniu redakcji i kolegium redakcyjnego życzę Państwu spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech świąteczny czas da możliwość wygładzenia zmartwień, wyciszenia niedobrych emocji, szczerych i serdecznych rozmów.
Niech Was nie opuszczają dobre anioły.
Regina Cyganik
redaktor naczelna