AURA 4/2016 – Artykuł wstępny
Szanowni Państwo,
drodzy czytelnicy AURY
Ziemio, ma Ziemio, Matko wszelkiego stworzenia
Odkryj przed nami historię swego istnienia
Nieś ją, wietrze, nieś wszystkim ludziom
Niech ich serca wreszcie się zbudzą (…)
to fragment prastarej modlitwy słowiańskiej – modlitwy do Matki Ziemi.
Wszystkie cywilizacje i kultury pierwotne czciły i szanowały Ziemię, jako matkę i żywicielkę, symbol macierzyństwa i płodności. Kult boskiej Matki Ziemi był powszechny na całej planecie przez tysiąclecia.
Aż przyszły czasy, kiedy to my Hunowie, my barbarzyńcy grabimy, palimy, wycinamy, niszczymy, eksploatujemy ponad miarę, rujnujemy, śmiecimy, zatruwamy. Nie szanujemy własnego DOMU! Na szczęście rośnie świadomość ekologiczna. Nie tylko naukowcy, ale również młode pokolenie, biją na alarm, zdając sobie sprawę, jak kruchy jest nasz ziemski ekosystem.
W kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi. Pierwszy Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez Josepha Alioto burmistrza San Francisco. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku ustanowiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.
W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.
“ Palący Temat – Niska Emisja” – to hasło tegorocznego festynu na Polach Mokotowskich w Warszawie. W Krakowie – poprzedzające obchody Dnia Ziemi, I Forum Green Smart City dotyczący wymiany wiedzy i doświadczeń o sposobach kompleksowej walki ze smogiem na Uniwersytecie Rolniczym, później Krakowska Wystawa Ekologiczna i tradycyjna zbiórka surowców wtórnych. Za przyniesione butelki PET, puszki aluminiowe czy zużyte baterie będzie można otrzymać sadzonki krzewów i kwiatów balkonowych. W Lublinie Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zaproszą uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na uroczyste obchody Dnia Ziemi połączone z Ogólnopolskim Dniem Geografa.
Pikniki, festyny, spotkania odbędą się w większości miast. Czekamy na zdjęcia od czytelników z tych imprez. Może powstanie ciekawy fotoreportaż?
Czekamy również na ogłoszenie wyniku konkursu Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2015. Z przyjemnością przedstawimy Państwu sylwetkę i dorobek laureata.
W tym numerze – wiele interesujących tematów: o bakteriach degradujących drewno archeologiczne, o płaskich kolektorach powietrznych, o roli roślin pyłochronnych w zazielenianiu miast, o wynikach walki z kwaśnym deszczem czy choćby o edukacji ekologicznej w kanadyjskich szkołach.
Polecam. Miłej lektury!
redaktor naczelna
Regina Cyganik