AURA 5/2016 – Artykuł wstępny
Szanowni Państwo,
drodzy czytelnicy AURY
Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy – to motto Greenpeace, niezależnej międzynarodowej organizacji pozarządowej, działającej na rzecz ochrony środowiska naturalnego, koncentrującej się na najistotniejszych globalnych i lokalnych zagrożeniach bioróżnorodności i środowiska. Jedna z wielu akcji Greenpeace w naszym kraju, „Adoptuj pszczołę”, przyczyniła się do budowy w 16 miastach 100 hoteli dla pszczół i innych owadów zapylających. W wyniku badań nad pszczołami miodnymi i dziko żyjącymi sporządzono Wielki Spis Zapylaczy. Dzięki zebraniu 150 000 zł odbudowano pasiekę w województwie lubuskim.
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot działa na rzecz ochrony dzikiej przyrody, najcenniejszych obszarów przyrodniczych oraz naturalnych procesów biologicznych zachodzących na tych obszarach. Wśród sukcesów stowarzyszenia warto wspomnieć o utworzeniu strefy wolnej od polowań w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego, wybudowaniu kilkudziesięciu przejść dla zwierząt przy drogach szybkiego ruchu czy objęciu ochroną gatunkową w Polsce wilka i rysia. Od 1998 roku Pracownia zaangażowała się w obronę Doliny Rospudy, zakończoną sukcesem.
Klub Gaja – jedna z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych – zajmuje się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce. Przygotowuje programy edukacji ekologicznej, w szczególności dla dzieci i młodzieży, opierające się na aktywności lokalnej. Program „Zaadoptuj rzekę” objął 1290 fragmentów rzek, potoków i zbiorników wodnych, został nominowany do europejskiego tytułu The Best Practice 2008. Klub prowadzi również ogólnopolską kampanię „Czy wiesz, co jesz?”, program „Co młody konsument wiedzieć powinien?” i program „Kupuj odpowiedzialnie”.
Piszę o tym dlatego, że od czasów transformacji ustrojowej powstało w naszym kraju wiele stowarzyszeń, klubów i organizacji zajmujących się szeroko pojętą ekologią. Ich praca i działalność budują pokolenie eko XXI wieku.
Gdy przygotowywałam fotoreportaż z obchodów tegorocznego Dnia Ziemi, z przyjemnością przeglądałam zdjęcia z uśmiechniętymi, zafascynowanymi dzieciakami, sadzącymi drzewa, układającymi ekopuzzle, malującymi kamienie czy własne buzie. To jest właśnie to pokolenie, które może uratować świat przed jedzeniem
pieniędzy.
A ja polecam majową AURĘ, życząc miłej lektury.
Regina Cyganik
redaktor naczelna