AURA 6/2016 – Artykuł wstępny
Szanowni Państwo,
drodzy czytelnicy AURY
8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Wiemy, że słone oceaniczne wody zajmują 70,8% powierzchni Ziemi. Słyszymy często, że ocieplenie klimatu może spowodować podniesienie się poziomu wód. Otóż nie tylko może. To już się dzieje.
Australijscy naukowcy odkryli ostatnio, że pod powierzchnią Pacyfiku zniknęło pięć wysp z Archipelagu Salomona. Wyspy niewielkie, niezamieszkałe, do ich brzegów często przybijały łodzie miejscowych rybaków. Bezpośrednią przyczyną było podniesienie się wód oraz gęste mgły, które powodowały erozję nadbrzeży. Zaniepokojone władze Wysp Salomona już zadecydowały o przeniesieniu miasteczka Taro, stolicy prowincji, na wyżej położone tereny.
Kiedy w 2012 r zaczęły znikać wyspy Kiribati, (na północ od Wysp Salomona) władze zaczęły przygotowywać plany ewakuacyjne dla mieszkańców. Kiribati jest jednym z najniżej położonych państw świata, najwyższy punkt wznosi się na wysokość 81 m n.p.m.
Czarne prognozy przewidują, że do 2050 roku Kiribati zostanie zalane przez wody Oceanu Spokojnego. Przed podobnym zagrożeniem stanęły, położone na południowym Pacyfiku, państwa Tuvalu i Vanuatu.
Zatapianie najbardziej zagraża wyspom koralowym. Wynika to zarówno z ich małych rozmiarów, jak i niewielkiej wysokości nad poziomem oceanu.
Te fakty powinny rozwiać wątpliwości sceptyków podważających sens akcji i działań organizacji ekologicznych na świecie.
Czerwcowy numer AURY otwiera artykuł o cyklu hydrologicznym w przyrodzie i jego skutkach. W zamkniętym obiegu wody na Ziemi, spowodowanym działaniem grawitacji i energii słonecznej, to właśnie oceany stanowią 97% zasobów wodnych.
Piszemy również o dobrostanie zwierząt, kolejnym temacie często podejmowanym przez organizacje obrońców praw zwierząt.
Cykl zdrowe życie na zdrowej planecie – tym razem o ogólnopolskiej inicjatywie RWS, czyli rolnictwie wspieranym przez społeczność.
Na przykładzie Wrocławia i woj. dolnośląskiego piszemy o sposobach rozwiązania problemów związanych z gospodarką odpadami, recyklingiem i odzyskiwaniem surowców.
W rubryce przemyśleć przyrodę na nowo autor omawia temat – jak bakterie jelitowe wpływają na nasz nastrój, pamięć i zdolności poznawcze.
Polecam również ciekawy felieton o tym, co potrafi wierzba, do czego może służyć i jaki ma związek z aspiryną i Polą Negri.
Proszę nas czytać z pożytkiem.
Miłej lektury
Regina Cyganik
redaktor naczelna