AURA 11/2012
DO REWOLUCJI ENERGETYCZNEJ POTRZEBNA JEST WOLA POLITYCZNA – Edward Garścia
We wrześniowym numerze AURY opisałem kilka przykładów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w Austrii, Niemczech i Danii i postawiłem pytanie, jak oni to robią, że się to opłaca, bo u nas panuje powszechne przekonanie, że tego rodzaju przedsięwzięcia są drogie i nie przynoszą pożądanych korzyści. Czytaj całość …
KONFERENCJA NARODÓW ZJEDNOCZONYCH W SPRAWIE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU RIO+20 – Jerzy Kruszelnicki
W dniach 13–22 czerwca br. obradowała w Rio de Janeiro światowa konferencja Szczyt Ziemi Rio+20. Nazwa nawiązuje do podobnego spotkania w 1992 roku. Ponieważ przyjęte wtedy akty prawne w niewielkim tylko stopniu przyczyniły się do powstrzymania degradacji środowiska, wielkie nadzieje wiązano z tegorocznym Szczytem. W założeniach ONZ miał on się skoncentrować na tym, jak rozwijać nowy model rozwoju ekonomicznego budując „zieloną gospodarkę”, oraz koordynować międzynarodową współpracę w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wyniki spotkania są mizerne. Rezolucja końcowa jest tylko aktem postulatywnym, nawołującym do przestrzegania dotychczasowych ustaleń, które okazały się mało skuteczne w praktyce.
O KIERUNKU PRZEBUDOWY GOSPODARKI WODNEJ W POLSCE – Jerzy Grela
Gospodarka wodna w Polsce wymaga reform, zwłaszcza poważnej reformy finansów. Należałoby jednak zmienić obecną strukturę instytucjonalną zarządzania gospodarką wodną. Autor rozwija i uzasadnia konieczność stworzenia silnej władzy wodnej, wyposażonej w narzędzia prawne, finansowe, organizacyjne i kontrolne dla sprawnego zarządzania zasobami wodnymi. Postuluje wprowadzenie rzeczywistego zarządzania partycypacyjnego w gospodarce wodnej (zasadę subsydiarności) i nową strukturę zarządzania finansami.
OGRANICZANIE EMISJI SUBSTANCJI RADIOAKTYWNYCH DO ŚRODOWISKA – Damian Zagdański
W Polsce odpady promieniotwórcze pochodzą z eksploatacji reaktorów badawczych oraz ze stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle, rolnictwie i badaniach naukowych. Autor omawia sposoby ograniczania przenikania substancji radioaktywnych do środowiska, stopnie jego skażenia i skutecznego przeciwdziałania ujemnemu wpływowi promieniowania na człowieka i środowisko.
ZWIĘKSZENIE DYNAMIKI INWESTYCJI W OCHRONIE ŚRODOWISKA JEST KONIECZNE I MOŻLIWE – Józef Kozioł
W perspektywie najbliższych lat o dynamice wzrostu nakładów na inwestycje w ochronie środowiska decydować będą środki unijne oraz fundusze ekologiczne, przy jednoczesnym wzroście zaangażowania środków własnych inwestorów. Konieczność przyspieszenia nakładów na te inwestycje wynika z różnic między wielkością nakładów realizowanych a wielkością nakładów niezbędnych do realizowania celów Polityki ekologicznej państwa na lata 2013–2016.
OBECNOŚĆ WSI W EDUKACJI SPOŁECZNEJ – Adam Kowalak
Problemy edukacyjne związane ze wsią można rozpatrywać w dwojaki sposób. Może to być edukacja mieszkańców wsi, ale też edukacja o roli i znaczeniu terenów wiejskich dla społeczeństwa, kultury i środowiska przyrodniczego. Edukacji mieszkańców wsi poświęcony jest m.in. Program Edukacji na Obszarach Wiejskich, który ma wyrównywać szanse edukacyjne między miastem a wsią. Edukacja o roli i znaczeniu obszarów wiejskich w naszym kraju jest szczątkowa. Jest coraz mniej ludzi doceniających znaczenie ekologiczne i kulturowe wsi dla społeczeństwa.
NFOŚIGW WYDŁUŻY WISŁĘ
BOBRY W CIECHANOWCU I OKOLICY – Sylwia Kiercul
EKONOMIA ŚRODOWISKA • HIPOTEZA PORTERA – Tomasz Żylicz
Z ORZECZNICTWA ETS • WYROK TRYBUNAŁU Z 6 WRZEŚNIA 2012 R. W SPRAWIE ORGANIZMÓW GENETYCZNIE ZMODYFIKOWANYCH, C – 36/11 – Adam Habuda
ROŚLINY LECZNICZE I UŻYTKOWE W KULTURZE WCZORAJ I DZIŚ – Kamila Musiał
PARK NARODOWY WRANGELL-SAINT ELIAS – KRÓLESTWO LODOWCÓW – Sebastian R. Bielak
WSZYSTKO O ALEJACH – Jolanta Zientek-Varga
SŁONECZNA KRETA KOSMETYCZNIE – Barbara Włudyka
TAJEMNICE ZDROWIA • W LEGENDZIE, W SZTUCE, W ŻYCIU – Krystyna Bonenberg
PARAGRAF I ŚRODOWISKO • PARKOWANIE NA TRAWNIKU – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – wrzesień – październik 2012 – (eko)
RECENZJE • SYSTEMY KRAJOBRAZOWE. STRUKTURA, FUNKCJONOWANIE, PLANOWANIE – Kinga Bonenberg • CHEMIA ŚRODOWISKA – (kb)
KRZYŻÓWKA