AURA 02/2011
NIE SZYBKO ODBIJEMY SIĘ OD DNA – Edward Garścia
Pisząc w listopadzie 2009 roku o upadku PKP [„Kolej stacza się na dno” (AURA 11/2009)] nie przypuszczałem, że po kilkunastu miesiącach kilka zimowych dni obnaży jej słabość. Była bezradna wobec intensywnych opadów śniegu, śniegu z deszczem i oblodzeniu przewodów trakcyjnych, co w konsekwencji spowodowało paraliż w ruchu pociągów. Pełny tekst tutaj.
ŻYJEMY W ŚWIECIE GŁĘBOKO PODZIELONYM – Anna Marzec
Przyczyną ocieplenia klimatu jest wysoka emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Pochodzą one głównie ze spalania paliw kopalnych w procesach produkcji energii. Jednak 80% ludności świata, żyjącej w krajach słabo rozwiniętych, emituje do atmosfery tyle samo dwutlenku węgla, co 15 % światowej populacji z krajów wysoko rozwiniętych. Zapobieganie zmianom klimatu musi więc być bezpośrednio sprzężone z niwelacją tych wielkich różnic.
MATERIA ZAWIESZONA – ZANIECZYSZCZENIE ŚRODOWISKA NATURALNEGO – Maciej Narożny, Krystian Eitner, Tomasz Gawęda, Włodzimierz Urbaniak
NATURA 2000 NA TORFOWISKACH ORAWSKO-NOWOTARSKICH – Bożena Kotońska, Magdalena Szymańska
W Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, położonej między Tatrami a Beskidami, leży największy w Polsce południowej kompleks torfowisk wysokich. Jest to drugie pod względem wielkości w kraju torfowisko wysokie kopułowe. Dla ich ochrony utworzono obszar chronionego krajobrazu oraz włączono do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000. Utworzono tu również obszar specjalnej ochrony ptaków. Powierzchnia tych terenów wynosi około 8200 ha.
EKONOMIA ŚRODOWISKA ● CANCUN – SUKCES CZY PORAŻKA? – Tomasz Żylicz
ŁĄKI WIŚLICKIE BARWNYM TŁEM GRODZISKA SŁOWIAN – Jacek Kostuch, Ryszard Kostuch
Wiślica, już od IX wieku ważny gród, z okresem świetności w XIV stuleciu, leży na wyniosłym wapiennym lewym brzegu Nidy, nieopodal wzgórza, kryjącego resztki starosłowiańskiego grodziska. Ogromne łąki nad Nidą stanowią ewenement krajobrazowo – florystyczny ze względu na różnorodność występującej tu roślinności, kwitnącej o każdej porze roku.
ELEKTROWNIA SKAWINA CHRONI ŚRODOWISKO
PRZYWRÓCENIE ZANIKAJĄCYCH FUNKCJI ZBIORNIKA ROŻNOWSKIEGO PRZECIWPOWODZIOWEJ I TURYSTYCZNEJ – Jacek Gurgul
Sztuczne jezioro w Rożnowie powstało w 1941 roku po przegrodzeniu zaporą doliny Dunajca. Miało spełniać funkcję przeciwpowodziową, energetyczną oraz rekreacyjną i turystyczną. Pojemność zbiornika w czasie powstania wynosiła ok. 228 mln m3, ale w ciągu 70 lat eksploatacji utracił on blisko 30% swojej pojemności całkowitej. Długość zbiornika przy średnim piętrzeniu skróciła się o 40 % początkowej wielkości.
Zbiornik Rożnowski jest zamulany najszybciej ze wszystkich polskich zbiorników. Z tego powodu zmieniły się trasy ruchu turystycznego, a miejscowości wypoczynkowe zostały odcięte od zbiornika. Autor postuluje konieczne działania, aby przywrócić zbiornikowi funkcje, dla których powstał.
POCZĄTKI ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO – Maria Pasternak
ODPOWIEDZIALNOŚĆ MEDIÓW ZA KSZTAŁTOWANIE ŚWIADOMOŚCI EKOLOGICZNEJ – Adam Kowalak
Dziennikarze mają wielki wpływ na kształtowanie się podstaw obywateli oraz na decyzje władz. Informacje prasowe, radiowe, a zwłaszcza telewizyjne są często podstawowym źródłem informacji. Ich autorzy nie zawsze pamiętają o tym, że spoczywa na nich odpowiedzialność za skutki wypowiedzi. Autor analizował teksty dotyczące ochrony środowiska, ukazujące się w ciągu trzech lat w głównych pismach w Polsce. Obok rzetelnych publikacji wiele zawierało treści podane tendencyjnie, półprawdy, a nawet kłamstwa. Autorzy demonstrowali znikomą wiedzę o trudnych do jednoznacznej oceny problemach ekologicznych, w sposób nie licujący z etyką dziennikarską.
AFRYKAŃSKI AS W KOSMETYKACH – Barbara Włudyka
TAJEMNICE ZDROWIA ● ZMYSŁY A ZDROWIE – Krystyna Bonenberg
PARAGRAF I ŚRODOWISKO ● OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO W PARKACH KRAJOBRAZOWYCH – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – grudzień 2010 – styczeń 2011 – (eko)
RECENZJE ● NADWAGA I OTYŁOŚĆ U LUDZI ● ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2010. KRYNICA ZDRÓJ – Kinga Bonenberg
KRZYŻÓWKA