AURA 06/2012
ZREZYGNUJMY Z PLANOWANEJ BUDOWY ELEKTROWNI ATOMOWEJ – Edward Garścia
W strategii rozwoju przemysłu energetycznego do roku 2030 przewidziano budowę elektrowni atomowej. Podkreślono, że w miarę rozwoju kraju będzie wzrastać zapotrzebowanie na energię elektryczną i pokrycie tych potrzeb wymaga nie tylko unowocześnienia energetyki konwencjonalnej, większego wykorzystania energii odnawialnej, ale i sięgnięcia po energię jądrową. Temu ostatniemu kierunkowi nadano wyraźny priorytet. Pełny tekst.
CZY MOŻNA LEPIEJ WYKORZYSTAĆ BIOMASĘ DLA REDUKCJI EMISJI CO2? – Paweł Wajss, Wojciech Goryl, Adam Guła
Biomasa jest zasobem ograniczonym przez dostępny areał ziemi oraz warunki glebowe i pogodowe. Wykorzystuje się ją przy produkcji żywności i pasz dla zwierząt, a także jako surowiec dla przemysłu. Ostatnio rośnie jej znaczenie jako źródła energii odnawialnej. Od innych form tej energii różni się tym, że można ją wykorzystać do uzyskiwania różnych form energii: cieplnej, elektrycznej, do produkcji paliw silnikowych. Biomasa powinna być wykorzystywana dla celów energetycznych najbliżej miejsca jej pozyskiwania, bez konieczności transportu, a przeznaczana głównie na cele grzewcze.
WPŁYW ZAKŁADÓW AZOTOWYCH NA GLEBY W POWIECIE PUŁAWSKIM – Łukasz Cieplicki
Zakłady Azotowe „Puławy” powstały w 1966 roku. W pierwszych latach działalności w wyniku emisji związków azotowych powstała wokół Zakładów na 500 hektarach strefa bezleśna, zwana strefą śmierci biologicznej. W latach 80. ubiegłego wieku wprowadzono w przedsiębiorstwie program ochrony środowiska i emisja zanieczyszczeń spadła do roku 2001 o 60%. Jednak negatywne oddziaływanie Zakładów objawia się podwyższoną ilością metali ciężkich w glebach (cynk, nikiel, ołów, kadm). Zakwaszenie gleb może sprzyjać większemu pobieraniu metali ciężkich przez rośliny. Zagrożeniem dla środowiska glebowego są ścieki, powstałe w Zakładach, oraz odpady składowane na wysypisku.
OSUWISKO W KŁODNEM – Krzysztof Maślanka, Ryszard Kostuch, Zbigniew Kawalec
Erozja osuwiskowa występuje przede wszystkim na pogórzu i w górach. Polega na osuwaniu się dużych płatów ziemi w niższe rejony stoku. Mechanizm zjawiska polega na tym, ze górna warstwa gleby przepuszczalnej dla wody opadowej występuje na warstwie wodonośnej nieprzepuszczalnej. Powierzchniowa warstwa gleby namaka wodą opadową, staje się ciężka i zsuwa po nieprzepuszczalnym dla wody podłożu. W nocy 2 czerwca 2010 roku po długotrwałych ulewnych deszczach ze stoków Kłodnego w Beskidzie Wyspowym olbrzymie masy ziemi osunęły się na wieś o tej samej nazwie, niszcząc budynki mieszkalne i ich wyposażenie, zabudowania gospodarcze, drzewa owocowe, drogę i uprawy rolne. Ludzie zostali zrujnowani.
WSPÓŁPRACA NA POGRANICZU POLSKO-NIEMIECKIM W EUROREGIONIE NYSA – Bartosz Bartniczak, Michał Ptak
REALIZACJA ZADAŃ TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO PRZY WSPARCIU WOLONTARIATU – Beata Pater, Jan Krzeptowski
Pracujący od 2007 roku w Tatrzańskim Parku Narodowym wolontariusze wpisali się już w krajobraz Tatr. Pochodzą z całej Polski, ostatnio przeważają wśród nich kobiety. Średnia wieku waha się od 22 do 27 lat. W roku 2011 było ich 188. Pracę wolontariatu reguluje Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z roku 2003.
DOLINA BARYCZY – SKARB NATURY – Jolanta Zientek-Varga
BEZCZYNNOŚĆ W ZAKRESIE DOSTĘPU DO INFORMACJI O STANIE I OCHRONIE ŚRODOWISKA – Krzysztof Gruszecki
EKONOMIA ŚRODOWISKA • JAK EKONOMIŚCI PATRZĄ NA ZASOBY ODNAWIALNE? – Tomasz Żylicz
LAURY EKOPRZYJAŹNI ROZDANE. WYRÓŻNIENIA ZA DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA I EDUKACJI EKOLOGICZNEJ ZA ROK 2011 – (paw)
Działające od 10 lat Stowarzyszenie Ekonatura, Polskie Centrum Edukacji i Promocji Produktów i Urządzeń Ekologicznych, zajmuje się edukacją ekologiczną i prozdrowotną społeczeństwa, m.in. wydając ogólnopolski miesięcznik „Ekonatura”. Co roku przyznaje Laury Ekoprzyjażni osobom i instytucjom zasłużonym w działalności na rzecz ochrony środowiska. Wśród wyróżnionych za taką działalność w roku 2011 jest redakcja AURY.
Z ORZECZNICTWA ETS • WYROK TRYBUNAŁU Z 15 MARCA 2012 R. W SPRAWIE OCHRONY CYPRYJSKIEGO ZASKROŃCA ZWYCZAJNEGO, C – 340/10 – Adam Habuda
WODY TERMALNE DUŻO WIĘCEJ NIŻ WODA… – Barbara Włudyka
LISTY DO REDAKCJI • DZIKIE KOTY – Justyna Klimek • KAŻDA WIOSNA JEST CZASEM SPRZĄTANIA – Tadeusz Peter
TAJEMNICE ZDROWIA • ŻELAZO – Krystyna Bonenberg
PARAGRAF I ŚRODOWISKO • JESZCZE O PRZEKAZYWANIU 15 % WPŁYWÓW Z OPŁAT – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – kwiecień – maj 2012 – (eko)
RECENZJE • NADCHODZI ERA SŁOŃCA – Krystyna Bonenberg • OBSZARY CHRONIONEJ PRZYRODY – Kinga Bonenberg
KRZYŻÓWKA