AURA 5/2013
BRAK KOORDYNACJI W ENERGETYCE – Edward Garścia
NOWA (STARA) HUTA WALCZY O ŻYCIE. PODRÓŻ DO WNĘTRZA MIASTA – Aleksandra Sumorok
Nowa Huta to największe, najpełniej zrealizowane miasto socjalistyczne w Europie środkowej i najlepiej też zaprojektowane. Teoretyczne podstawy miasta socjalistycznego odwoływały się do koncepcji miast idealnych, mających służyć budowie szczęśliwego, w tym przypadku bezklasowego socjalistycznego społeczeństwa. Niezwykle istotne w tym planie stawało się zagadnienie przestrzeni, jedno z kluczowych pojęć realizmu socjalistycznego. W tym celu urbanistyka tego okresu odwoływała się do istniejących teorii, stanowiła dość eklektyczny konglomerat różnych tradycji. Czytaj całość …
USUWANIE MYKOESTROGENÓW W OCZYSZCZANIU WODY – Mariusz Dudziak, Edyta Kudlek
Coraz więcej uwagi w technologii oczyszczania wód poświęca się obecności mikrozanieczyszczeń organicznych, wykazujących oddziaływania, w tym również szkodliwe, na organizmy żywe. Na szczególną uwagę zasługują mikrozanieczyszczenia organiczne, należące do grupy związków o aktywności estrogenicznej. W artykule przedstawiono efektywność usuwania mykoestrogenów w koagulacji, sorpcji na pylistym węglu aktywnym i nanofiltracji, realizowanych jako procesy pojedyncze i w układach zintegrowanych.
WYDZIAŁ HODOWLI I BIOLOGII ZWIERZĄT – Józef Bieniek, Czesław Klocek
TERAŹNIEJSZOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ BADAŃ NAUKOWYCH W HODOWLI I BIOLOGII ZWIERZĄT– Czesław Klocek, Józef Bieniek
Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, oprócz kształcenia kadr dla szeroko rozumianego rolnictwa i gospodarki żywnościowej, prowadzi rozległe badania naukowe, dotyczące problemów podstawowych, a także ukierunkowane praktycznie. Dotyczą one fizjologii zwierząt gospodarskich, ich rozrodu, żywienia i dobrostanu, ale i hodowli koni, bydła mlecznego i mięsnego, drobiu, owiec, zwierząt futerkowych, świń, ptaków egzotycznych i psów. Mają również znaczenie badania z parazytologii środowiskowej. Prowadzone są też badania nad hodowlą sokoła wędrownego i jego restytucją w Pieninach i w Krakowie na Wawelu.
SPADEK POPULACJI PSZCZÓŁ
CIEPŁO EFEKTYWNIE ENERGETYCZNE
EKONOMIA ŚRODOWISKA • RÓWNANIE DO NAJGORSZYCH – Tomasz Żylicz
ŻEGNAMY REDAKTOR KRYSTYNĘ BONENBERG
SŁOWO NA POGRZEBIE ŚP. KRYSTYNY BONENBERG – o. Stanisław Jaromi OFMConv.
ROCZNICA KATASTROFY W ELEKTROWNI JĄDROWEJ W CZARNOBYLU – Andrzej Mizera
26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, ówcześnie w Związku Radzieckim, wydarzyła się największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru i rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych. Skażenie radioaktywne objęło obszar do 146 000 km2 na pograniczu Ukrainy, Białorusi i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. Od tragicznej katastrofy minęło 27 lat. Do dziś rejon Czarnobyla jest tak skażony, że nie da się tam żyć. Paradoksalnie, miasteczko stało się atrakcją turystyczną, a wyjazdy do Strefy Zero, miejsca katastrofy, stają się coraz popularniejsze wśród turystów, poszukujących wrażeń. Jednak dla tych, co pamiętają tamte chwile, pozostaną one do końca życia największą tragedią, z którą przyszło im żyć.
Z ORZECZNICTWA ETS • WYROK TRYBUNAŁU Z 31 STYCZNIA 2013 R. W SPRAWIE OBOWIĄZKU DODAWANIA BIOPALIWA DO PALIW, C – 26/11 – Adam Habuda
40 LAT AURY – (paw)
PISALIŚMY O TYM… 1975 – Sylwester Dziki
PSYCHIKA A STAN SKÓRY – Barbara Włudyka
PARAGRAF I ŚRODOWISKO • PARK KRAJOBRAZOWY JAKO STRONA POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO – Wojciech Radecki
WIADOMOŚCI Z INTERNETU – Adam Wieczorek
KRONIKA EKOLOGICZNA – marzec – kwiecień 2013 – (eko)
RECENZJE • GLOBALNE OCIEPLENIE. ZROZUMIEĆ PROGNOZĘ • GLEBA W ŚRODOWISKU – Kinga Bonenberg
KRZYŻÓWKA